Türsab’dan Laodikya ve Tripolis’e Büyük Jest

878

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (Türsab), Denizli’de bulunan ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından kazı çalışmaları yapılan antik kentler Laodikya ve Tripolis’de kullanılmak üzere 2 çift kabinli kamyonet hediye etti.

Türsab Başkanı Başaran Ulusoy ve yönetim kurulu üyeleri, 2 hafta önce Denizli Vali Abdülkadir Demir ve AK Partili Belediye Başkanı Osman Zolan ile birlikte antik kentleri ziyaret etmiş ve çıkan eserleri incelemişti. Gezi kapsamında Laodikya antik kentini de gezip inceleyen Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, antik kentte gün yüzüne çıkarılan eserlere hayran kalmış ve kamyonet sözü vermişti. Ulusoy’un söz verdiği kamyonetler perşembe günü Denizli’ye getirilerek biri Laodikya Antik Kenti kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’e, diğeri ise, Buldan İlçesi’ndeki Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Bahadır Duman’a teslim edildi. Türsab, daha öncede Laodikya Antik Kenti’nde kullanılmak üzere 70 ton ağırlığı kaldırabilen vinç hediye etmişti.

Laodikya Kazı heyeti Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy’un antik kentlere büyük destekler verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ulusoy, antik kentimize geldiği zaman çalışmaları yerinde inceledi ve ortaya çıkarılan eserlere hayran kaldı. Özellikle Denizli’deki antik kentlerdeki çalışmaları yakından takip ediyor. Bu nedenle kazılarda kullanılmak üzere her biri 55 bin TL değerinde çift kabinli iki kamyonet hediye etti. Biz de Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü olarak Başaran Ulusoy’ı verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz.”

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek, üniversite olarak Laodikya, Tripolis, Aizanoi, Stratonikeia ve Ayasuk antik kentlerinde kazı çalışmaları yaptıklarını söyledi.

12.08.2012 haberler.com