Günay, Sır Gibi Saklanan Tarihî Eseri Tanıttı

879

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, cumartesi yaptığı açıklamada pazartesi yeni bir armağanı Türkiye’ye tanıtacağını söylemişti. O sır eserle bugün basının karşısına geçen Günay, eylül ayında yeni bir eser daha kamuoyuna açıklayacağının müjdesini verdi. Tanıtılan eser ise, geçen hafta Türkiye’ye getirilen Bursa Yenişehir’deki Sinan Paşa Camii’nin kapı üstü süslemesi olan ve 16. yüzyıldan kalma Kur’an-ı Kerim’den Haşr Suresi’nin 23. ayetinin bulunduğu çini… geçen hafta Türkiye’ye getirildiğini belirterek, çini levhanın tanıtımını yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki Sinanpaşa Camisi’nden 2002 yılındaki soygunda çalınan ve İngiltere’ye götürülen 34 parça çininin Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

Bakan Günay, “Bu eser bir pencere üzeri süslemesi ve Kuranı Kerim’deki Haşr Suresi’nin 23’üncü ayetinden bir parçayı içeriyor. Yüce Allah’ın bazı sıfatlarını içeriyor ki son derece önemli, değerli bir çalışma” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlediği basın toplantısında, Sinanpaşa Camisi’nden 2002 yılında gerçekleştirilen soygunda çalınan ve kısa süre önce Türkiye’ye getirilen 34 parça çiniyi tanıttı.

Ülkeye iadesi gerçekleştirilen eser sayısının 1993-2002 yılları arasında 863, AK Parti’nin iktidarda olduğu yaklaşık 10 yıllık dönemde ise 4 bin 67 olduğunu ifade eden Günay, bu eserlerin de 3 bin 312’sinin kendi bakanlığı döneminde Türkiye’ye iade edildiğini söyledi.

Göreve geldiği tarihten bu yana Türkiye’ye iade edilen eserlerden 2 bin 293’ünü çeşitli dönemlere ait altın, gümüş ve bronz sikkeler, kalan bin 19’unu ise yasa dışı yollarla yurt dışına götürülen heykeller, antik tıp aletleri, mezar stelleri, çiniler, çeşitli seramik, metal ve taş arkeolojik eserlerin oluşturduğunu anlatan Bakan Günay, geçmişte bazı camilerden çalınan eserlerin geri getirilmesiyle ilgili çalışmalara da dikkati çekti.

-“Eserlerin gelmesini istemeyen lobiler var”-

Yurt dışına haksız biçimde, yasa dışı yollarla götürülen eserlerin ülkeye kazandırılması çalışmalarının içerde ve dışarda çeşitli yansımalar yarattığını belirten Günay, bir müzeyle ilgili son zamanlarda yapılan haberlerin dışardaki küçümseme, ayak direme kampanyasına katkı yaptığına dikkati çekti.

Günay, “1980-95 arasında bir müzede yaşanan talihsizlikler sanki yeni yaşanmış gibi medyaya bugünlerde haber oldu ve Türkiye’ye eser vermemekte direnen, kampanya yapmaya çalışan ülkeler, bu eskimiş haberi yeniymiş gibi alıntı yaptılar ve yeniden yayınladılar” diye konuştu.

Ülkede yurt dışına çıkarılan eserlerin Türkiye’ye gelmesini istemeyen bazı lobiler olduğunu vurgulayan Günay, bunun yanında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kendileriyle işbirliği yapanlar da bulunduğunu kaydetti.

-Sinanpaşa Camisi’nden çalınan çiniler-

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu dikkatinin bilinir hale geldiğini ifade eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çerçevede biz daha önce yine Yenişehir Sinanpaşa Camisi’nden çalınan bir başka eserin peşine düştük. Bu eser bir pencere üzeri süslemesi ve Kuranı Kerim’deki Haşr Suresi’nin 23’üncü ayetinden bir parçayı içeriyor. Yüce Allah’ın bazı sıfatlarını içeriyor ki son derece önemli, son derece değerli bir çalışma bu. Bunu özel olarak bu Ramazan ayı içinde gerçekten yurtsever bazı arkadaşlarımızın çok özel katkılarıyla resmi mercilerin tamamen dışında takip ettik. Bir biçimde konudan bilgi sahibi oldum. Bir anlamda bu arkadaşlarımız, yurtsever Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve biz özel takiple bu önemli levhayı Türkiye’ye alıp getirmeyi başarabildik.”

Günay, eserin Kadir Gecesi öncesinde Türkiye’ye getirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

-“Puzzle gibi bir araya getirildi”-

Eserin Türkiye’ye parçalar halinde sandıklar içinde taşındığını, uzmanlar tarafından bir “puzzle” gibi bir araya getirildiğini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, eserin öncelikle Ankara Etnografya Müzesi’nde sergileneceğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Haşr Suresi’nin 23’üncü ayetinin eser üzerindeki bölümlerini okuyarak Türkçe anlamıyla ilgili bilgi de verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasında, ayetin “Selamete erdiren, emin olunan/ İman edilen, koruyup gözeten, aziz, her şeyi yaptırabilen, en yüce olan” bölümlerinin yer aldığı belirtildi.

-“İngiltere’den getirildi”-

Bir soru üzerine eserin İngiltere’den getirildiğini bildiren Günay, bazı iddiaların aksine bunun için hiç para harcamadıklarını söyledi.

Günay, bunun gibi bir başka parçanın Körfez ülkelerine çok yüksek bir fiyatla satıldığı söylentilerine de dikkati çekti.

Bir başka soruya karşılık eserin Türkiye’ye getirilmesinin “Polisiye tarafı olmadığını” vurgulayan Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi levhayı göreceğini söyledi.

13.08.2012 Türkiye