Arkeolojik Kazılar Demre’nin Çehresini Değiştiriyor

846

Antalya’nın Demre ilçesinin Andriake bölgesinde bu sezon, kilisede ortaya çıkarılan sütunlar onarılarak ayağa kaldırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Myra-Andriake Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, içinde 19 arkeolog, 13 bilim insanı olan toplam 100 kişilik bir ekiple 2009 yılından bu yana sürdürdükleri çalışmaların, Myra’da Tiyatro ve Şapel’de, Andriake’de ise Küçük Hamam, Kilise, Agora ve Granarium alanlarında yoğunlaştığını ifade etti. Bu sezon bir iki ay gibi kısa bir sürede kazılıp ayağa kaldırılan eserlerin en dikkat çekici olanın, Andriake Bizans Kilisesi’nin avlusunda bulunan sütunlar olduğunu belirten Prof. Dr. Çevik, “Ayağa kaldırılan her biri 2’şer tonluk 3 mermer sütun, altlık ve başlıklarıyla birlikte 4 metreyi bulmaktadır. Artık Demre, kartpostallarda sütunları ayağa kaldırılmış kilisesiyle de yer alacaktır. Demre’nin fotoğraflarını çoğaltıyoruz” dedi.

YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ

Andriake limanının altı kilisesinden biri olan B Kilisesi’nin avlusunda ortaya çıkarılan sütunların Bizans uzmanı Prof. Dr. Engin Akyürek’in koordinasyonunda birleştirilip dikilmeleri ile Akdeniz’in en büyük antik limanlarından olan Myra’nın Andriake limanının yakın gelecekte yeni bir cazibe merkezi olma konusunda önemli yollar kat ettiğine değinen Çevik, “Bu projede başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sonra da İstanbul Üniversitesi’ne destekleri için teşekkür ediyorum. Açık hava müzesi olarak düzenlenecek olan Andriake ve müze olarak düzenlenecek olan Granarium yapısı Projesi kapsamında tüm alanda uzun soluklu kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tanıtım çalışmalarına da ağırlık vermekteyiz. NTV’nin 6 bölümlük belgeseli çok etkili oldu Şimdi de bir fotoğraf sergisi, Myra-Andriake Kazılarından İnsan Manzaraları adı altında Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde bir buçuk ay süresince sergilenmeye başladı. 2 milyon kişinin izlemesi tahmin edilen sergiyle Demre’yi ve Myra-Andriake’yi tanımayan kalmayacak. Her türlü can sıkıcı kısıta rağmen bölgeye çok yönlü hizmetlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

18.08.2012 haberler.com