Çayyolu Höyüğü

1345

Ankara eğlence hayatının önde gelen adreslerinden Çayyolu’ndaki Park Caddesi yakınında M.Ö. 2000- 3000 (Erken Tunç) dönemine ait tarihi kalıntılar bulundu.

Kazı çalışmalarının danışmanı Gülçin İlgezdi, Çayyolu Höyüğü’nün günümüzde Ankara’nın merkezinde kazısı yapılan tek arkeolojik buluntu yeri olduğunu söyledi. İlgezdi, şu ana kadar tespit edilen tabakaların İlk Tunç Çağı’na (M.Ö 3100-2000) ait olduğunu söyledi. İlgezdi, şöyle konuştu: “Elde ettiğimiz veriler sayesinde, Ankara’nın İlk Tunç Çağı Kronolojisini anlamamız ve bu dönemde doğu ve batı arasındaki bağlantıları kurmamız mümkün olabilecek. Çayyolu Höyük’te, İlk Tunç Çağı’na ait bol miktarda çanak çömleğin yanı sıra, yine burada dokumacılığın yoğun olarak yapıldığını bize gösteren çok sayıda farklı tipte ağırşak ele geçti. Höyükte toplam 5 plankarede çalışmalar sürdürülüyor. Özellikle Tunç Çağı öncesi Kalkolitik (Bakır Çağı) döneme tarihlendirilebilecek çanak çömlek parçaları ile karşılaşılması Çayyolu Höyüğün önemini daha da vurguluyor. Ankara’da henüz Kalkolitik dönemin hiç bilinmediği göz önüne alınırsa, bu bulgularımızın değeri daha da artıyor.”

Karakteristik seramikler bulundu

Arkeolog Aslı Şirin de, 40 kişilik bir ekibin geçen seneden bu yana yürüttüğü çalışmalarda Ankara’nın karekteristik seramikleri ve mimari kalıntıların gün yüzüne çıkartıldığını söyledi. Şirin, “Çalışmalarımız devam ediyor, çok derine inmeden Yeni Tunç dönemine ait eserlerle karşılaştık. Toprağın derinliklerinde daha eski döneme yani bakır taş çağına ait eserlerin yer aldığını düşünüyoruz. Buna dair ipuçları elde ettik ” dedi.

Çalışma geçen yıl başladı

Çayyolu Höyük’te ilk arkeolojik çalışmalar, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Başkanlığında 2011 yılında başladı. Höyük’teki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan Başkanlığında, Müze arkeologları Aynur Talaakar, Sinan Durmuş, Aslı Şirin yönetiminde, Ahi Evran Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülçin İlgezdi Bertram ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bilimsel danışmanlığında sürdürülüyor. Çalışmalara ayrıca Yenimahalle Belediyesi ve Çayyolu Platformu destek veriyor.

18.08.2012 Hürriyet