Yarım Kalan Kazı Çalışmalarına Başlanılacak

835

Eskipazar ilçesinde, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla Karadeniz Bölgesi’nin “Zeugma”sı olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti’nde, kazı çalışmaları başladı.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Keleş başkanlığında arkeologların , uzman ve işçilerin yer aldığı 40 kişilik ekiple, antik kentteki kazı çalışmalarına yeniden başladılar.

Çalışmalar kapsamında öncelikle daha önceki yıllarda ortaya çıkarılan mozaiklerin üstünün temizlendiğini anlatan Keleş, “Yeniden başlayan çalışmalarımız ile kurtarma kazılarına başlayacağız. Sondajlarda yapacağız. Geçen yıl yapılan kazılarda yeni alanlar yerine ortaya çıkartılan eserlerdeki tahribatı gidermeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdik.” dedi.

Bayram sonrası başlayacak çalışmalarda Antik kentin merkezinde yer alan ve oluşturulan Kilise B’nin mozaiklerinin restorasyon ve konservasyonuna yine bu yıl Kilise B’nin üst örtü sistemi de eklenerek en kısa zaman sonra tamamlanacağını açıklayan Keleş ” Çalışmalar bittiğinde bu yapı teşhire hazır hale gelecek” dedi.

17.08.2012 Karabük Gündem