Zeugma’dan Haber Var!

810

Gaziantep’in Nizip ilçesi yakınlarında bulunan Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında heykel parçalarından oluşan çok sayıda küçük buluntu ortaya çıktı.

Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zeugma Antik Kenti 2012 yılı kazılarının küçük buluntular açısından çok zengin bir sezon geçirdiğini ifade etti.

Bu yıl ki kazılara haziran ayında başladıklarını hatırlatan Görkay, ”Bu yılki ana çalışma alanımızı ‘Muzolar Evi’ içerisinde oluşturduk ve burada bulunan Roma Evi’ne ait diğer mekanların kazıları gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıllarda ise yine aynı mekanda çalışmalarımız devam edecek. Bunun dışında Almanya ve İngiltere gibi yabancı ülkelerden gelen araştırmacılarımız ile birlikte Zeugma Kenti’nin antik dönemdeki surlarına ait çeşitli araştırmalarda bulunduk. Yaptığımız araştırmalarda surlara ait bazı kısımları ortaya çıkartıldı” diye konuştu.

Çalışmaların büyük bölümünün Belkıs Tepe’de gerçekleştirdiklerini aktaran Görkay, şöyle konuştu:

”Burada yaptığımız araştırmalarda Belkıs Tepe’deki kült heykellere ait bazı parçalar ortaya çıkarılarak alana getirildi. Alana getirilen bu parçalar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarda heykel parçalarından oluşan çok sayıda küçük buluntu ortaya çıktı.”

Görkay, kazı ve kurtarma çalışmalarının yanı sıra Zeugma’ya gelen ziyaretçilerin antik kenti daha iyi algılamaları için Kültür ve Turizm Bakanlığını ve Gaziantep İl Özel İdaresi’nin ortak çalışmasıyla yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi yapıldığını kaydetti.

Görkay, Zeugma Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Zeugma Antik Kenti’nde, Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığında, 2005’ten bu yana her yıl kazı çalışması yapılıyor.

20.08.2012 Sabah