Likya Bölgesinin Bilinen İlk Hastanesi Rhodiapolis’te

970

Kumluca’daki Rhodiapolis Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda yaklaşık 3 yıl önce ortaya çıkartılan yapının Likya bölgesinin bilinen ilk hastanesi olduğunu belirtildi.

Akdeniz Üniversitesi tarafından Rhodiapolis Antik Kenti’nde 2006 yılında başlatın kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan buluntular, antik kentin yaşam tarihi itibarıyla Likya bölgesi için çok önemli bir yerleşim merkezi olduğunu ortaya koyuyor.

Dünyaca ünlü hayırsever Opramoas, tıp bilgini Herakleitos gibi birçok ünlü ismin yaşadığı antik kentte yaklaşık 3 yıl önce yapılan kazılarda ortaya çıkartılan asklepion’un (hastane), Rhodiapolis’in o dönemde önemli bir sağlık merkezi olduğunu ve bölgede yaşayan insanlara tedavi hizmeti sağladığını gösteriyor.

Ortaya çıkartılan asklepion’un Likya bölgesinde bilinen ilk hastane olduğu belirtiliyor.

-Antik kentte ve hastane içinde tıp kongresi düzenlenebilir-

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Rhodiapolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. İsa Kızgut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortaya çıkartılan yapının Likya bölgesinin bugüne kadar bilinen ilk ve tek hastanesi olduğunu söyledi.

Asklepion’un MS 2. yüzyılda Rhodiapolis’te doğmuş ve yaşamış tıp bilgini hekim Herakleitos tarafından yaptırıldığını ifade eden Kızgut, Rhodiapolis’teki asklepion’un Bergama Asklepionu rahiplerinden icazet alınarak kurulduğunu belirtti.

Herakleitos’un hastaneyi kurmak için baş koşul olan sağlık tanrıları

‘Asklepios’ ve ‘Hygeia’ kültünü ve dinini de Rhodiapolis’e getirmeyi ileri sürdüğünü bildiren Kızgut, antik dönemde mental hastalıkların tedavisinde dinin çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

Herakleitos’un Rhodiapolis Antik Kenti’nde hastaneyi oluştururken sağlık tanrıları Asklepios ve Hygeia dinini, kültünü de getirmiş olduğunu anlatan Kızgut, “Onlar adına hemen hastanenin ön tarafında bir tapınak yaptırıyor ve içerisine de Asklepios ve Hygeia’nın heykellerinin konulmasını sağlıyor. Herakleitos hastaneyi kurduktan tıpla ilgili 60 cilt kitap yazıyor. Öğrencilerinin ve diğer doktorların faydalanabilmeleri için hastane kompleksinin içerisine bir de tıp kütüphanesi kurdurtuyor” dedi.

Herakleitos’un ününün çok yayıldığını bildiren Kızgut, “Yunanistan’dan, Rodos’tan, hatta Mısır’dan tedavi olmak için hastalar Rhodiapolis’e geliyordu. Zaman zaman başka yerlere de tedavi amacıyla çağrıldığını ve gittiğini de biliyoruz” diye konuştu.

Kızgut, 1500 metrekare alan üzerinde bulunan ve kazısı tamamlanan hastane kompleksini ayağa kaldırmak için çalıştıklarını dile getirerek, “Hastanenin ayağa kaldırılması arkeoloji ve tıp biliminin yanında ülke turizmi için de önemli” diye konuştu.

Hastanenin ayağa kaldırılmasının ardından antik kentte ve hastane içinde tıp kongresinin de düzenlenebileceğini ifade eden Kızgut, “Önemli ve şimdilik bölgedeki tek örneği olan yapının yeniden ayağa kaldırılmasında hayırseverlerden katkı bekliyoruz. 2 bin yıl önce bir hekimin kendi imkanlarıyla yaptırdığı bölge hastanesini bugünkü şartlarda ayağa kaldırmak çok zor olmayacaktır” dedi.

19.08.2012 haberler.com