Tavşan Adası’na Ziyaretçi Akını

816

Tarihi Tavşan Adası, üç yıldır süren kazı çalışmalarına bayram nedeniyle ara verilince ziyaretçi akınına uğradı.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Gümüşlük Beldesi sınırları içindeki tarihi Tavşan Adası, üç yıldır süren kazı çalışmalarına Ramazan Bayramı nedeniyle ara verilince ziyaretçi akınına uğradı. Yerli ve yabancı turistler, tarih fışkıran Tavşan Adası’na hayran kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından sahilden 150 metre uzaklıktaki Tavşan Adası’nda 2009 yılında başlatılan kazı ve kurtarma çalışmalarına Ramazan Bayramı nedeniyle ara verildi ve ada ziyarete açıldı. Bikini ve şortlarıyla denizden yürüyerek 150 metre uzaklıktaki Tavşan Adası’na çıkan yerli ve yabancı turistler, muhteşem manzarasına ve gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerine hayran kaldı.

Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Kazı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin Tavşan Adası’nda üç yıldır sürdürülen kazı ve kurtarma çalışmaları sırasında kilise, kiliseye ait depo ve sarnıçlar, kral yolu ve M.S. 3’üncü Yüzyıl’da Hıristiyanlığı yaymaya çalışan din adamları ve yakınlarının mezarları, tapınak sütunları ve din adamlarının yaşadıkları evlerin gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tavşan Adası’ndaki kazı ve kurtarma çalışmalarının 2018 yılına kadar devam edeceğini de belirtti.

21.08.2012 haberler.com