Kyme’nin Nekropolü Ortaya Çıkarılıyor

1046

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde bulunan 2300 yıllık Kyme Antik Kenti’nde bu yıl yapılan çalışmalarda Nekropol’ün (arkeolojik şehirlerde mezarlıkların bulunduğu bölge) çıkarılmasına yoğunlaşıldı.

Aliağa Çitlembik Mevkii’ndeki bulunan 97 dönümlük bir alanda İzmir Arkeoloji Müzesi tarafından yürütülen kurtarma kazılarında Helenistik döneme ait çok sayıda mezar ortaya çıkarıldı. İzmir Demir Çelik firmasına ait arazide 700’e yakın sondaj ve 20 civarında da açma kazı yapıldı. 90 kişilik bir ekiple Şubat ayından bu yana tamamı 3. derece SİT olan alanda yapılan kazılarda, çatı kiremitli mezarlar, kireç taşı mezarlar, basit gömüler, pithos (büyük küp mezar) ve urne (küçük küp mezar) gibi buluntulara rastlandı.

Kyme, Kuzey Yunanistan’dan gelen halklar tarafından İ.Ö. 11. Yüzyıl’ın ortalarında Ailois denilen bölgede kurulmuş 12 Aiol kentinin en büyüğü olarak biliniyor. Kyme’nin kıyısında kurulduğu körfez bugün Nemrut Körfezi olarak adlandırılıyor. Önemli bir liman kenti olan Kyme’nin antik kaynaklardan edinilen bilgiler ve yapılan kazı çalışmalarından, arkaik dönemde ekonomik açıdan çok geliştiği ve sikke basan ilk kentlerden olduğu anlaşılmıştı.

23.08.2012 haberler.com