Antik Tiyatroya AB Desteği

725

Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, İznik’teki antik Roma tiyatrosuna AB fonlarından 700 bin lira kaynak aktarılması için çalıştıklarını söyledi.

Akdemir, İznik’te temizlik çalışmaları süren antik Roma tiyatrosunu ziyaret etti. Çalışmaları inceleyen Akdemir’e arkeolog Umut Kapıci bilgi verdi.

“Bursa medyasının hassasiyeti sayesinde bugün Roma tiyatrosu kurtarılıyor” diyen Nedim Akdemir, “İl Genel Meclisi olarak buraya bütçe aktardık. Bir projemiz daha var; o da AB fonlarından 700 bin Euro’nun ekim ayında buraya aktarılmasını hedefliyoruz” dedi.

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan Akdemir, “Bursa İl Özel İdaresi’nin kültür ve turizm çalışmalarında en önemli hamlesi İznik’tir.

2001 yılı Ekim-Kasım aylarında bu tiyatronun içler acısı hali hem mahalli, hemd e ulusal medyada çıktığında İl Genel Meclisi ilgisiz kalmayıp hemen görüntülü fotoğraf arşivi yaptı. İlgili makamlara konu iletildi. Gerekli ödenek sayın valimiz tarafından bir gün içinde çıkarıldı. Burada bir yıla yakındır çalışma yapıyoruz. 2001 yılında 200 bin TL bütçe ayırarak temizliğe başladık” diye bilgi verdi.

’CİDDİ BİR ÇALIŞMA YAPILDI’

Başkan Akdemir şöyle devam etti:

“Çünkü burası eski görüntülerde görüleceği gibi çok ciddi bir toprak kütlesi altındaydı. Neredeyse buranın ne olduğu hakkında bile fikir edinilmeyecek haldeydi. Arkadaşlarımız burada çok ciddi bir çalışma yaptılar. Roma tiyatrosunun büyük oranda silüeti ortaya çıkarılmış oldu. Bu yıl yine 200 bin TL’lik bir harcamamız daha olacak. Ancak bu bütcçyle sınırlı değiliz. Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına ilişkin bütçemiz elimizi oldukça rahatlatıyor. Lazım olacak her türlü ödeneği sağlayabilecek ve çalışmaları sonuna kadar taşıyabilecek durumdayız. Burada bir arkeolojik temizlik yapıyoruz. Yani kazı çalışmaları belki ileride daha çok arkeolojik ve bilimsel bir heyetin yapacağı iş, ama biz tarihi eserin etrafındaki tozdan topraktan, çamur kütlesinden ve pislikten arındırılmasını sağladık. Toprak kütlesini büyük ölçüde ortadan kaldırdık. Burada çok güzel bir eser ortaya çıkardık. Özel İdare olarak kültürel çalışmalarımızın em önemli hamlesi burası olmuştur. Böyle bir projeyi İl Özel İdaresi olarak gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”.

25.08.2012 Olay Gazetesi