1900 Yıllık İznik Antik Roma Tiyatrosu Ortaya Çıkarılıyor

906

Bursa’nın İznik İlçesi’nde 1900 yıl önce yapılan Roma Dönemi’ne ait Anadolu’daki nadir tiyatrolardan biri olan İznik Antik Roma Tiyatrosu ortaya çıkarılıyor. Bursa İl Genel Meclisi tarafından bir yıl önce ayrılan 200 bin lira ödenekle çevre temizliği yapılan tiyatroda bugüne kadar çıkartılan 300’e yakın sikke, toprak seramik, galeri ve toplu mezarlardaki iskeletler kasalarda saklanıyor.

İznik’te 1900 yıl önce Roma İmparatoru Traianus zamanında eyalet valisi Csecillius Secunds tarafından yaptırılan İznik Antik Roma Tiyatrosu, Türkiye’de günümüze kadar ayakta kalabilen sayılı tiyatrolar arasında yer alıyor. Sadece oturma kademelerinin tahribat görmeden günümüze kadar taşındığı ve diğer bölümlerinin toprak altında bulunduğu tiyatronun tamamının gün yüzüne çıkarılması için geçen yıl İl Genel Meclisi tarafından ayrılan 200 bin liralık bütçeyle temizlik çalışmalarına başlandı. Bir yıldır yürütülen çalışmalarda tiyatronun çevresi ve içi 6 metre kazıldı. Arkeologların başkanlığında yürütülen çalışmalarda bugüne kadar 300’e yakın sikke, toprak seramikler, 7 galeri ve salgın nedeniyle öldüğü sanılan kişilere ait iskeletlerin bulunduğu toplu bir mezara ulaşıldı.

Bursa İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İznik Antik Roma Tiyatrosu’nda yapılan çalışmanın arkeolojik kazıdan ziyade arkeolojik bir temizlik olduğuna dikkat çekerek, bu çalışma sayesinde tiyatronun ana giriş kapısının, kulislerinin, sahnesinin ve sahne girişlerinin ortaya çıkalırdığını belirtti. Temizlik çalışmalarının gelecek yıl da devam edeceğini anlatan Akdemir, “Gelecek yıl için de temizlik çalışmaları için bütçemizi ayırdık. Temizlik bitince ince işçilik yani arkeolojik kazılar başlayacak. Bu kazıları da Kültür ve Turizm Bakanlığı üstlenecek. Kazı çalışmaları tamamlandığında 1900 yıllık tiyatroyu yeniden ayağa kaldırmanın mutluluğunu yaşayacağız” dedi.

31.08.2012 Vatan