Afrodisias Kazılarında İki Yeni Sürpriz

1124

Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından olan Karacasu Afrodisias Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, iki adet başsız mermer heykel bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’deki en görkemli antik kentlerden biri olan ve bu özelliğiyle UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almaya hak kazanan Afrodisias’taki kazı çalışmalarında, kaidesi ile 1 metre 76 santim, kaidesiz ise 1 metre 68 santim uzunluğunda, sağ eli göğsünde, sol elinde ise rulo tutan mermer heykel bulundu.

ABD’li profesör R. Roland Smith başkanlığında sürdürülen Aydın’ın Karacasu ilçesindeki kazıda ortaya çıkarılan başı ve el parmakları kırık heykelin, sol ayağının arkasında da evrak destesi bulunuyor.

İkinci heykel

Bulunan ikinci heykelde daha önce bölgede bulunan diğer heykeller ve eşyalar gibi mermerden yapılmış. Başı ile sağ kolu pazudan, sol kolu dirsek altından kırık heykelin de ilk heykel gibi sağ ayağının yanında bir rulo destesi duruyor. Heykelin boyu kaidesiyle 1 metre 65 santim, kaidesiz de 1 metre 55 santim. Afrodit tapınağıyla ünlü Afrodisias antik kenti, bugün de çok sayıda turistin ilgisini çekmeye devam ediyor.

01.09.2012 Sabah