‘Kazı ve Araştırmaları Sempozyumu’ itaplaştırıldı

961

Çorum Hatti ve Hitit tarihinin araştırılmasına yönelik Boğazkale-Hattuşaş kazıları yanında, Alacahöyük, Ortaköy-Şapinuva, Eskiyapar, Resuloğlu ve Bayat Derekutuğun kazılarının yer aldığı ‘Çorum Kazı ve Araştırmaları Sempozyumu’ kitaplaştırıldı.

Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre kazılar ve elde edilen buluntular arkeoloji bilimi ile uğraşan akademisyenler tarafından ilgi ile takip edildi. Yapılan kazı çalışmalarının kazı sezonu sonrasında yapılan sempozyum da tartışıldığı aktarıldı.

Açıklamalarda şunlara yer verildi: ‘Bilim adamları birbirleri ile yakın temas içinde oldukları gibi aynı zamanda Çorum halkı da yapılan çalışmaları yakından takip etmekte ve değerlendirmektedir. Bu bağlamda 1. ve 2’ncisi gerçekleştirilen ‘Çorum Kazı ve Araştırmaları Sempozyumu’ kalıcı hale getirilerek kitap halinde bilim dünyasına sunulmuştur. 2012 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile çalışmaların sonuçlarının değerlendirileceği sempozyumunun üçüncüsü 3 Eylül 2012 Pazartesi Anitta Otel de yapılacaktır. Bu yıl ayrıca Çorum Müzesi tarafından hazırlanan ve Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından başarılı bulunan Avrupa Birliği destekli projenin ortağı Alman Madencilik Müzesi Müdürü Dr. Stefan Brüggerhoff, Prof. Dr. Ünsal Yalçın ve Mainz Roma-Germen Merkez Müzesi’nden Christian Eckmann da toplantıya katılarak bildiri sunacaklardır.’

31.08.2012 TIMETURK