Muğla’daki Kazılarda “Gymnasion” Heyecanı

821

2200 yıllık Gymnasion, her geçen gün biraz daha gün ışığına çıkıyor.

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki antik Stratonikeia, dünyanın en büyük mermer kenti olma özelliğine sahip. Kazı alanındaki 110 kişilik ekip bugünlerde farklı bir heyecan içinde. Çünkü 2 bin 200 yıllık Gymnasion (cimnazyum), her geçen gün biraz daha gün ışığına çıkıyor.

Yatağan’ın Eskihisar köyü yakınındaki antik Stratonikya kenti, 3 bin yıllık geçmişe sahip… Kazılarda her gün yeni bir sürprizle karşılaşılıyor.

Arkeolog, sanat tarihçisi, mimar, konservatör gibi çok sayıda uzmanın çalıştığı kazılar, Gymnasion’da (cimnazyum) yoğunlaştı.

105 metre genişliğe, 165 metre uzunluğa sahip Gymnasion’da, hem spor yapılıyor hem de tarih ve felsefe gibi dersler veriliyordu.

Spor okulunun 105 metrelik kuzey kenarı tamamen kazıldı.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Stratonikeia Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, “Şimdiki bulunduğumuz alanda güney kısmını açığa çıkartıyoruz. Yaklaşık 5 metreden fazla dolgu var. Bu bizim için ciddi anlamda iş demek, ama diğer taraftan sevindirici bir durum var burayı kazdığımız da Gymnasion’a ait tüm eserleri antik dönemde bırakıldığı şekilde bulabileceğiz. Bu açıdan sevindirici” dedi.

01.09.2012 trt.net.tr