2800 Yıllık Saray Gün Yüzüne Çıkartıldı

1074

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında, Urartulara ait 2800 yıllık saray gün yüzüne çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Aygaz Genel Müdürlüğü’nün sponsorluğunda Van Kalesi zirvesinde ve kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışmaları devam ediyor. Bu yıl Van Kalesi’nin zirvesinde yapılan kazı çalışmalarında Urartu Kıralı 1. Sarduri’ye ait saray gün yününe çıkartıldı.

Kazı çalışmaları ile ilgili basın mensuplarını bilgilendiren Konyar, Van Kalesi’nde yürüttükleri kazı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Burasının da yukarı stalel olarak tanımladıkları bir alan olduğunu ifade eden Erkan Konyar, ”Burada yaptığımız kazı çalışmalarında yaklaşık 5,5 metre zemin kodunun altında çok sağlam ve iyi işlenmiş Urartu duvarı bulduk. Bunlar daha önce bulunmuş duvarlarla kıyaslandığında muhtemelen yukarı stadelin en erken yapı grubunu ve bu noktada Urartu krallığının kurucusu 1. Sarduri’ye ait olduğunu düşünüyoruz.

Muhtemelen buralarda kamusal alanlar, tapınaklar ve saray kalıntıları var. Burada gördüğünüz taşlar da kaledeki diğer mimarı yapı ögelerinde olduğu gibi Edremit’ten bu noktaya kadar getirilerek kalenin en yüksek yerine çıkarılmış. Buradaki çalışmalarımız inanıyorum ileriki yıllarda çok güçlü sur duvarları ile birlikte kamusal yapılar, tapınaklar ve Urartu’nun en erken saray kalıntıları ortaya çıkacak” dedi.

”URARTULAR YAKIN DOĞUNUN BİRİNCİ BİN YILDA EN BÜYÜK MİMARLARI”

Ortaya çıkartılan eserlerin, Urartu’nun estetik kaygısı ve aslında mimaride geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Konyar, ”Urartular yakın doğunun birinci bin yılında en büyük mimarları diyebiliriz. Van Kalesi’nin hemen hemen her karesi bu topoğratif zorluklara rağmen işlenmiş kayalar, oyulmuş duvar yatakları oluşturulmuş ve kilometrelerce öteden diye sırf estetik görülsün diye traverten taş getirmişler. Kalenin hemen yanı başında bulunan orijinal taşı kullanmamışlar, estetik kaygılarla, daha sağlam bina yapma kaygısıyla 10 kilometre uzaklıktaki Edremit ilçesinden taşları getirmişler” dedi.

14.09.2012 Sabah