Topraktan Define Fışkırdı

1474

Osmaniye’de Çukurova tarihine ışık tutan 6 bin yıllık Kastabala (Hierapolis) Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sırasında, 845 gümüş sikkeden oluşan defineye ulaşıldığı bildirildi.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Hacı Zeyrek, kent merkezine 12 kilometre olan Kastabala (Hierapolis) Antik Kenti’nde bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarına 37 kişilik bir ekiple devam ettiklerini söyledi. 2009 yılından bu yana yaklaşık bin metre karelik bir alanda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Zeyrek, bu yıl yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğinde bir dolgu tabakasında kazı çalışmalarını sürdürdüklerini, taban seviyesine ulaştıklarında da alan temizliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

Zeyrek, şöyle devam etti: ”Temizlik sırasında tarımsal faaliyet nedeniyle tahrip olmuş duvar örgüsü içerisinde bir define tespit ettik. 13-14. yüzyıl, Ortaçağ’a ait 845 adet gümüş sikke. Sayısal boyutta böyle büyük bir defineye bilimsel kazılarda çok ender rastlanıyor. 28 yıldır bu işi yapıyorum, ilk defa böyle büyük bir defineyle karşılaştım.”

15.09.2012 Milliyet