Efes Kazılarında 117 Yıla Ulaşıldı

1047

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Efes kazılarında 117 yıla ulaşıldı. Bu yılki kazı sezonunun uzun sürdüğünü belirten Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Kazıları Başkanı Doç. Dr. Sabine Ladstätter, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ocak ayında başlanılan 2012 kazı sezonun toplam 11 ay devam edeceğini belirten Ladstätter, kazı sezonunun aralık ayında bitirileceğini kaydetti.

Bu yılki kazı sezonunun odak noktasını arkeolojik kazı çalışması, konservasyon ile ören yerinin sunumu ve tanıtılmasına yönelik çalışmalar oluşturduğunu belirten Ladstätter, Meryem Kilisesi’nin güneyinde kalan ve 1500 metrekare büyüklüğündeki yapının kazı çalışmalarına odaklandıklarını, şimdiye kadar yapılan kazı çalışmaları ile bu büyük yapının sadece çeyreğini oluşturacak bölümünün açığa çıkarıldığını kaydetti. Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Kazıları Başkanı Doç. Dr. Sabine Ladstätter; “Şüphesiz ki bu büyük yapı Efesli bir aristokratın konutu idi. 5. yüzyıl başında inşa edilen verulanus galerisi olarak adlandırılan yapı konut olarak kullanılmıştır. Yapı son derece lüks bir şekilde donatılmıştır. 80 metrekare büyüklüğündeki opus sectile tabanı, duvar resimleri ile dekore edilmiş yemek salonu ve kabul odasıyla birlikte 100 metrekarelik bir mozaik taban açığa çıkarılmıştır. Ayrıca kazı buluntuları evin sahibinin yüksek statüde biri olduğunu yansıtmaktadır. Örneğin demir bir kılıç bir nişan gibi kabul odasının duvarına asılı idi. Çok sayıda bronz ve küçük giysi parçası ile yaldızlı toka buluntuları elde edilmiştir. Geç 7. yüzyılda yapı bir depremle yıkılmış ve bir yangın da geçirmişti. Ortaçağda ise yapının belli bölümleri tarımsal amaçlı kullanılmıştır. Yapının duvarı üzerine sonradan yerleştirilen yuvarlak planlı yapı 12. ve 14. yüzyılda tahıl deposu olarak kullanılıyordu” dedi.

KAZILARA Efes VAKFI’NDAN BÜYÜK DESTEK

Efes’te çok mutlu olduklarını, her yıl 1.5 milyon avro kaynak geldiğini, bu yıl çok önemli sponsorlar olduğunu, ama bu sponsorlardan en önemli olanının Efes vakfı olduğunu ifade eden Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Kazıları Başkanı Doç. Dr. Sabine Ladstätter, “Antik Efes Kent merkezinin ortasında bulunan ve Serapis olarak adlandırılan anıtsal tapınağın 20. yüzyılda kazısı yapılmış, ancak tapınakla ilgili günümüze kadar başka bir bilimsel araştırma yapılmamıştı. Günümüzde Efes Vakfı’nın finansal desteği ile tapınakta büyük bir araştırma projesi başlamıştır. Mimar ve arkeologların yaptıkları iki sezonluk araştırma çalışması, tapınağın anıtsal mermer cephesinin rekonstrüksiyonunun mümkün olduğunu göstermiştir. Yapım tarihi 2. yüzyıl olan Tapınak, Geç Antik Dönemde yeniden kilise olarak inşa edilmişti. Ortaçağ’da geçirdiği büyük bir deprem ile yıkılan tapınak, 1044 metrekare ve 29,2×36,7 metre ölçülerindeki merdivenli bir podyum üzerinde yükselmekteydi. Tapınağın ön cephesinde 14 metre yüksekliğinde 8 sütunlu, alınlıklı ve çatı örtülü bir avlu yer alır. Yapının rekonstrüksiyonunun yapıldığını düşündüğümüzde ön cephenin toplam yüksekliği 22 metre civarında olacaktır. Sütunlar monolit bloklardan olup mermeri Prokonnesos adasından ithal edilmiştir. 1.7 metre yüksekliğindeki korinth düzenindeki sütun başlığı eros ve çeşitli hayvan figürleri ile dekore edilmiş, frizi ile özellikle etkileyici ve dikkat çekicidir.

Ancak şuan bu tapınağın hangi tanrıya adanmış olduğunu kesin olarak söylemek için henüz erken. Fakat Anadolu genelinde anıtsal ve son derece büyük bir tapınak olduğu kesindir. Benzer diğer bir örneği sadece Lebanon Baalbek’teki Jupiter Tapınağı’dır. Son derece iyi korunmuş durumda olması tapınağın anastlosisini mümkün kılmasından dolayı özellikle etkileyici ve heyecan vericidir” diye konuştu.

Yamaç Ev 2 duvar resimleri ve mermer salon konservasyon çalışmalarının da devam ettiğini hatırlatan Ladstätter; “Efes Vakfı’nın finansal desteği ile yürütülen duvar resimleri konservasyon projesi kapsamında 6 odanın duvar resimlerinin konservasyonu tamamlanmıştır. Meryem Kilisesi’nin konservasyon çalışmalarına 2012 yılı sonbahar döneminde de devam edilecek ve 2013 yılında çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır” dedi.

Efes kazılarında büyük ekiple görev aldıklarını, bu yılki kazılarda 200 uzman, 60’a yakın da işçiyle çalıştıklarını kaydeden Ladstätter, “Efes Antik Tiyatrosunun konservasyon çalışmalarının ilk adımı 2012 yılı kasım ayında tamamlanacak ve tiyatro tekrardan belli sayıda etkinlikler için kullanılabilir hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

19.09.2012 haberler.com