‘İnşallah Gelecek Yıl Kazı Çalışması Yapılacak”

768

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ”SeBastapolis Antik Kenti’nde inşallah gelecek yıl kazı çalışması yapılacak” dedi.

Günay, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin açılışı için geldiği Tokat’ta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sulusaray ilçesinde bulunan Sebastopolis Antik Kenti kazı çalışmaları için yeterli kaynaklarının olduğunu belirterek, ”Sebastopolis’te kazı çalışmalarının başlaması gecikti. Bu sene oradaki buluntularla ilgili temizlik çalışması yapılacak. Sepastapolis Antik Kenti’nde inşallah gelecek yıl kazı çalışması yapılacak” diye konuştu.

Mükemmel kazı çalışması için üniversitenin arkeolojik kazıya talip olması gerektiğini ifade eden Günay, şöyle konuştu:

”Bakanlık ve müze elamanlarımız, çeşitli kazılarda bakanlık adına gözlemler yapıyorlar. Teşhir, tanzim çalışmalarına nezaret ediyorlar. Ayrıca onları müze denetiminde, kazı çalışması yapmasına verdiğimizde böyle personel sıkıntısı yaşıyoruz. Sanıyorum ki seneye ya bir üniversite talip olur ya da biz ekip takviyesi yapmaya çalışırız. Sebastopolis’te kamulaştırma çalışmaları kaynaklar ölçüsünde sürüyor. ”

Tokat’ta ve ilçelerinde bulunan tarihi kalelerde de çalışmaların yapıldığını belirten Günay, ”Zile, Niksar ve Tokat kalelerinde çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de çok kale var. Çok tarihi eser var. Hepsine elimizden geldiği kadar katkı yapmaya çalışıyoruz. Biz Tokat’taki eserlere proje veya uygulama düzeyinde kaynak ayırıyoruz. Son yıllarda Tokat’a 10 milyon lira kaynak ayırdık” dedi.

-Sebastopolis Antik Kenti-

Kuruluşu kesin olarak bilinmeyen Sebastopolis Antik Kenti’nin, bazı kaynaklarda milattan önce birinci yüzyılda kurulmuş olduğu belirtiliyor. Roma İmparatoru Trajan zamanında, milattan sonra 98-117 yıllarında, Pontus Galatius ve Polemoniacus eyaletlerinden ayrılarak Cappadocia (Kapadokya) eyaletine dahil edildiği bildirilen antik kentin, o dönem geçiş yolları üzerinde bulunması ve bugün de kullanılan termal kaynakları sayesinde 2000 yıl kadar önce Karadeniz’in en büyük 5 şehrinden biri olduğu anlatılıyor.

Roma İmparatorluğu döneminde çok az şehrin sahip olduğu zenginliğinin bir göstergesi olarak para basma yetkisine sahip olduğu ifade edilen Sebastopolis’in, büyük savaşlar, yıkımlar, afetler ve geçiş yollarının değişmesi sonucu eski önemini kaybettiği, zamanla unutulduğu kaydediliyor.

İlk kazı çalışmaları 1987-1991 yılları arasında yapılan, o tarihlerde yapılan kazılarda hamam, kilise ve mimari parçalar ortaya çıkarılan Sebastopolis Antik Kenti’nde, şehrin gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılması amacıyla yıllar sonra yeniden çalışma başlatılmıştı. Geçen yıl antik kentte temizlik çalışması yapılmıştı.

19.09.2012 Zaman