Aşıklıhöyük Kazıları 10.000 Yıl Önceki Günlük Yaşamı Ortaya Koymakta

1308

Aşıklıhöyük kazılarında son tespit edilen alt tabaka 10.300 yıl önce başlayan ilk yerleşik yaşam hakkında bilgi vermektedir. Bölgede bulunan 80 den fazla iskelet üzerinde yapılan araştırmalar ortalama ömrün 25 ile 30 yaşları arasında olduğunu gösterir.

Aşıklıhöyük kazı başkanı Profesör Mihriban Özbaşaran, höyüğün İç Anadolu ve Kapadokya Bölgesi’nde bilinen en eski köy yerleşimi olduğunu söyledi. 1989 yılında başlayan kazılardan dünya ve Anadolu tarihine ışık tutacak verilerin büyük bir bölümünün elde edildiğini belirten Özbaşaran ‘’10.300 yıllık bir geçmişe sahip, Kapadokya’nın ilk köy yerleşimi olan Aşıklıhöyük, ilk tarım faaliyetleri ve ilk beyin ameliyatı gibi dünyanın teknolojik ve bilimsel gelişmeler gösterdiği ve öncülük ettiği bir yerdi.’’dedi.

2012 sezonunun neredeyse tamamlandığı Aşıklıhöyük’te , 23 yıldır süren kazılarda inilen katmanlarda bu yıl çalışan işçiler sayesinde bölgenin ilk yerleşimde bulunan halkın yaşam tarzını incelemiş olduklarını sözlerine ekledi.’’Bu sene özellikle bölgeye gelen insanların yaşamlarını anlamaya çalıştım.1989’da çalışmaya başladığımız bu alanda, zamanla insanların yeraltına çukurlaştırılmış oval biçimli, tuğla(kerpiç) evlerde yaşadığını anladık.Bu yıl bu alanda üç ev ortaya çıkardık.Orada ayrıca insanların günlük faaliyetlerini gerçekleştirdiği büyük, açık özel alanlar vardı.Bu açık alanlar deri işleme ve hayvan katliamlarının gerçekleştiği yerlerdi.’.

Ölü Gömme Gelenekleri

Özbaşaran ‘’Aşıklıhöyük’te bulunan birçok iskeletin çoğu kadın ve çocuklara ait’’dedi.’’Çocuk ve kadın ölümleri arasındaki sayının yüksek olması ilginçtir. Muhtemelen birçok ölüm doğum sırasında oluştu. Salgın hastalıklar da sık sık görülmekteydi. Aşıklıhöyük’te ölüm yaşı çok erken, 25 ve 30 yaşları aralığında olduğunu belirlerdik. En uzun yaşayan kişinin 45–50 yaşları arasında bir erkek olduğunu biliyoruz.’’

Bu yıl bir iskeletin geleneksel olmayan bir şekilde gömüldüğü ortaya çıkarıldığını söyleyen Özbaşaran ‘’ölü genellikle cenin pozisyonunda evlerin altına gömülmüştür. Ancak 80 iskelet içerisinde çok farklı biri vardı, 6 ya da 8 yaşlarında bir çocuğa ait iskelet bulduk. Çocuğun yanlışlıkla ölüp ölmediğini araştırıyoruz.Antropologların raporları doğru cevabı ortaya çıkaracaktır.’’ dedi

İnsan yaşamının 800 yıldır Aşıklıhöyük’te devam ettiğini söyleyen Özbaşaran, gelecek yıl ekibiyle bu bölgedeki kazı çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

20.09.2012 Hürriyet Daily News