İnşaat Kazısından ‘Tarih’ Çıktı

767

Tarsus ilçesinde kurulacak semt pazarının temeli kazılırken, Roma dönemine ait olduğu düşünülen su sarnıcına ulaşıldı.

Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eski Ömerli Mahallesinde, 27 Aralık Stadyumu yanında bulunan boş arazide belediye tarafından yaptırılan semt pazarı inşaatı sırasında tarihi eserlere rastlandığını söyledi.

20 gün önce bir firmanın yaptığı temel kazısı sırasında yapının ortaya çıktığını ifade eden Çavuş, elde edilen bulgularda yapının tarihi değerinin olduğu şüphesi üzerine, inşaat çalışmalarının durdurulduğunu ve Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bilimsel kazı çalışmalarına başladıklarını aktardı.

Şu an tam olarak ne olduğu belirlenemeyen yapının 25 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre genişliğindeki erken Roma dönemine ait su sarnıcı olabileceği üzerinde durulduğunu anlatan Çavuş, ”Muhtemelen bu yapı, o dönemlerde şehrin su ihtiyacını karşılayan bir su deposu niteliğindeydi. Yapının ne olduğunun kesin olarak bilebilmek için, duvar bağlantılarının görülmesi ve tonozlu kısmın boşaltılması gerekiyor. Biz de bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

26.09.2012 Zaman