Çöplükteki Tarihe Bakan El Koydu

687

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yeni Asır’ın “Tarihi Çöp” başlığıyla yayınladığı haber üzerine, “İnceleme yaparak, Yeni Asır’a bilgi vereceğim” dedi.

İzmir’in Menderes ilçesinin Görece mevkiindeki boş bir arsaya atılmış durumdaki tarihi eser kalıntılarını kamuoyunun gündemine taşıyan Yeni Asır’ın dünkü manşet haberi haberi ses getirdi.

Yeni Asır’ın “Tarihi Çöp” başlığıyla yayınladığı haber üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Günay duruma el koydu. Bakan Günay, “İnceleme yaparak, Yeni Asır’a bilgi vereceğim” dedi. Günay’ın olaya el koymasıyla İzmir Müze Müdürlüğü de devreye girdi.

Arkeolog Tayfun Selçuk, Yeni Asır ekibiyle birlikte araziye giderek molozların arasındaki tarihi eser kalıntılarını inceledi. Muhabirimiz Fatih Şendil ve Burak Hakerler’in yardımı ile bulunan 3 işçi ve bir el arabası ile birlikte ağırlığı 150 kiloyu bulan tarihi eserler araziden çıkarıldı. Adeta çöplüğü andıran arsa içindeki engebelerden el arabası ile geçen tarihi eserler, asfalt çalışması nedeniyle kazılan yolun üstüne güçlükle çıkarılabildi. Parçalar, Yeni Asır gazetesinin görev aracına konularak Konak Varyant mevkiindeki Müze Müdürlüğü’ne getirildi.

TUTANAK HAZIRLANDI

Menderes İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne de bilgi veren ekibimiz, olay yerinde gerekli tutanakları tutulmasını da sağladı. Bulunan sütun başlığı ve mermer kaidesinin hangi döneme ait olduğu ise önümüzdeki günlerde uzmanlar tarafından yapılacak incelemenin ardından belirlenecek.

Arsaya dökülen moloz ve toprağın içinde başka eser veya eser kalıntısı olup olmadığı da araştırılacak.

Öte yandan, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bu arsaya hafriyatın kimin tarafından döküldüğünü araştıracaklarını ifade etti. Bulunan eserlerle ilgili şu aşamada net bilgi vermenin yanlış olduğunu belirten Arkeolog Tayfun Selçuk ise, “Bu eserlerin hangi yüzyıla ait olduğunu gerekli araştırma ve inceleme yapmadan söylemek imkansız. Bu eserlerle ilgili üzerine bir süre araştırma yapmamız şart, ancak ondan sonra komisyon kararı ile net açıklama yapılabilir” diye konuştu.

KAMYONLAR DÖKTÜ

Sütun başlığı ve mermer parçanın bulunduğu söz konusu arsaya daha önce moloz yığınları ve toprak döküldüğünü belirten vatandaşlar sütun başlığı ve mezar taşı olduğu tahmin edilen haç işareti bulunan kaidenin 1.5 yıla yakın süredir arsada bulunduğunu ifade ederek moloz yığınları ve çöplüğün bulunduğu arsada inceleme yapılması durumunda başka bir tarihi eserlerin de çıkma ihtimalinin bulunduğunu belirtiyor.

Eserler müzeye getirildi

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Ayla Ünlü’nün görevlendirdiği Arkeolog Tayfun Selçuk, Yeni Asır ekibiyle birlikte araziye giderek molozların arasındaki tarihi eser kalıntılarını inceledi. Antik döneme ait olduğu tahmin edilen bir sütun başlığı ve üzerinde haç kabartması yer alan mermer parçasını inceleyen Arkeolog Selçuk, eserlere el koyarak inceleme yapılmak üzere Müze Müdürlüğü’ne götürülmesine karar verdi. Tarihi iki eser müzeye getirildi.

29.09.2012 Yeni Asır