Adana’da Roma Dönemine Ait Tapınak Bulundu

1351

Adana’nın merkez Yüreğir İlçesi’nde 9 bin yıllık geçmişe sahip Misis Antik Şehri’ni Kurtarma Projesi’nde, Roma dönemine ait tapınak gün yüzüne çıkarıldı.

Efsaneye göre bitkilerle konuşarak ölümsüzlük iksirini bulan Lokman Hekim’in memleketi Misis’te, Yüreğir Belediyesi koordinasyonunda bir ay önce başlatılan arkeolojik kazılara başkanlık eden İtalya’nın Pisa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giovanni Salmeri, giriş kapısına ulaştıkları tapınağın, Roma dönemine ait sağlık merkezi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Salmeri, M.S. 2’nci yüzyıldan sonra başlayan Roma döneminde Mopsuestia adıyla bilinen Misis’te buldukları tapınağın geçmişini kazı ilerledikçe anlamayı umduklarını söyledi. Prof. Dr. Salmeri, “Biz burada, değişik dönemden tarihin parçalarını görebildiğimiz çok güzel bir deneyim yaşıyoruz. Burası o yüzden bizim için çok önemli bir alan. Misis’te M.Ö. 7000’lerdeki neolitik çağdan, M.Ö. 5500’lerde ortaya çıkan kalkolitik döneme kadar tarihlenebilecek kalıntılar bulunmuş. Çalışma alanımızdan 300 metre kadar ileride neotik yerleşim var. Tabi, burada daha bir çok katman olduğu için ekibimizde, başka dönemlerle ilgili uzmanlık alanları var. Herkes kendi çalıştığı dönemi bulmayı umut ediyor. Ama kesinlikle çok önemli şeyler bulacağımızı düşünüyoruz” dedi.

’HER ÇAĞA AİT ESERLER VAR’

Kazı sırasında, ekipteki uzmanların kendi alanları olan dönemlere ait çalışmalara yöneldiğini anlatan Prof. Dr. Giovanni Salmeri, 9 bin yıllık geçmişi olan Misis’te Roma, Hitit, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserlerin varlığını saptadıklarını söyledi. Kazı çalışmalarında güzel bir işbirliği örneği yaşadıklarını vurgulayan Prof. Dr. Salmeri, “İnsan yaşamının arkeolojisini incelediğimiz için birçok şeyi aynı anda görebiliyoruz. Burada Fransızlarla yapılan savaş sırasında kullanılan mermileri bulduk. Diğer açmamızda, Abbasiler dönemine ait İslami motifli bulunan dekoratif eşyalar elde ettik. Burada tarihi değişik parçaları görebiliyoruz. Bizim için çok önemli. Turizme de çok büyük katkısı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

TÜRK-İTALYAN İŞBİRLİĞİ

Yüreğir Belediyesi’nin kazı çalışmalarının başlaması ve devam etmesi aşamasında çok büyük destek verdiğini belirten Prof. Dr. Salmeri, şöyle dedi:

“Yüreğir Belediyesi’ne olan memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Bu kazının oluşma aşamasında bizi çok iyi anladılar ve büyük destek verdiler. Bunun haricinde, işbirliğini de burada çok iyi örneklediğimizi düşünüyoruz. İtalya-Türkiye olaak ortak bir çalışma düzenledik ve bu ortak çalışmanın, işbirliğinin daha büyük düzeyde yapılmasını gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu bölgede, turizme kazandırılabilecek, kazısı halen devam etmekte olan başka antik kentler de var.”

’MİSİS SAĞLIK MERKEZİYDİ’

Misis’in, Roma döneminde Küçük Asya olarak adlandırılan bölgenin büyük antik kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Giovanni Salmeri, bölgede nasıl bir yaşam sürüldüğüne dair bulguları ve tarihi bilgileri de şöyle anlattı:

“Entellektüel açıdan çok gelişmiş olan bu bölgede, mimarlar, yazarlar, şairler yaşamış. Bunların hepsini yazıtlarda bulabiliyoruz. Tiyatroda çok güzel oyunlar sergilenmiş, bunlarla ilgili de bilgilerimiz var. Ayrıca o dönemde sağlıkla ve sağlık tanrıçasıyla ilgili bir tapınağımız var. Bu tapınak çevredeki başka antik kentlerle de alakalı. Çünkü o dönemde, buradaki antik kentten, başka yerlere doktorların gönderildiğini biliyoruz. Misis, o dönemin devasa sağlık merkezine sahipti. Ekibimiz giriş kapısını bulduğu bu tapınağı ortaya çıkarmaya çalışıyor. O zamanki sağlık tapınağını, Adana’da şu anda bulunan büyük hastanelere benzetebiliriz. Roma dönemindeki bu sağlık hizmeti, Bizans ve Osmanlı’dan sonra günümüze kadar gelmiştir.”

’MİSİS’İ DÜNYA KÜLTÜRÜNE KAZANDIRACAĞIZ.

Kazı çalışmaları yapan ekibi ziyaret eden Yüreğir Belediye Başkanı AK Parti’li Mahmut Çelikcan da Misis Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması çalışmalarıyla, tarihi yapıları dünya kültür mirasına kazandıracaklarını söyledi. Misis Antik Kenti çalışmalarının Adana turizmine de önemli katkı sağlayacağını anlatan Çelikcan, şunları söyledi:

“Antik kentin gün yüzüne çıkarılması için Yüreğir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde başlatılan kazı çalışmalarını yerinde izliyoruz. Misis Antik Şehri, Roma döneminden günümüze kadar gelmiş bir antik kent. Misis Köprüsü, rivayetlere göre Lokman Hekim’in de ölümsüzlük reçetesini elinden düşürdüğü yer olarak bilinir. Bu anlamda, biz bu antik şehrin gün yüzüne çıkarılması ve dünya kültür mirasına kazandırılması amacıyla bir çalışma başlattık. Ben inanıyorum ki, bu ekip heyecanla, şevkle çalışmalarını tamamlayacak ve dünya güzel bir antik şehri de kazanmış olacak.”

12.10.2012 Vatan