Myra Andriake Kazıları Bu Yıl da Sona Erdi

754

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında 2009 yılından bu yana kazı çalışmaları sürdürülen Myra Andriake Antik Kenti kazılarının altı ay süren bu yılki bölümünün tamamlandığı bildirildi.

Demre ilçesinde bulunan ve yaklaşık 6 ay süren Myra Andriake kazılarında, bu yıl 110 kişi görev aldı. Myra Andriake Antik Kenti’nde kazı ve restorasyon çalışmalarının yanı sıra, Myra’da tiyatro ve şapelde, Andriake’de ise granarium önü işlikleri, onurlandırma anıtları, B kilisesi ve doğu hamamda kazılar gerçekleştirildi.

Myra Andriake Kazıları Heyet Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğu hamamda dört ay süren kazılar sonucunda ortaya çıkan duvar içi ısıtma sistemleri ve diğer mimari detayları korumak üzere konservasyon yapılıp üstünün de geçici çatıyla örtüldüğünü söyledi.

Onurlandırma anıtlarının restorasyon çalışmalarının ise iki ay içerisinde tamamlanacağını ifade eden Çevik, B kilisesinin avlusunda ortaya çıkan sütun ve başlıkların tümlenerek yerlerinde ayağa kaldırılacağını belirtti.

Tiyatroda ise büyük bir ekiple altı aydır aralıksız süren çalışmalar sonucunda sahne binasının yedi metre derinlikte kazıldığını kaydeden Çevik, sezon boyunca sahne binasından yaklaşık 4 bin mimari blok ve yapı elemanlarının vinç halatlar yardımıyla düştükleri yerlerden alınarak istif sahasına yerleştirildiğini anlattı.

Kazılarda bezemeli friz parçaları yanında çok sayıda sikke ve seramik eserlere de ulaşıldığını kaydeden Çevik, şöyle dedi:

“Bu sezon kazılarımıza Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi’nin sağladığı 200 bin liranın yanı sıra çok sayıda kişi ve kurumdan destek aldık. Bu sayede 2012 yılı kazı sezonu çok verimli geçti. Altı ayrı çalışma alanında önceden planlanan programın önüne geçtik. Kazılarımızın bu kadar başarılı geçmesinde devlet, üniversite ve halk birlikteliğinin rolü büyük. Kazılarımıza destek veren sayın bakanımız Ertuğrul Günay başta olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.”

11.10.2012 haberler.com