Efes‘in En Erken Tarihli İdolleri Ortaya Çıktı

1374

Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan ve 2007 yılından bu yana devam eden Çukuriçi Höyük kazısında, şimdiye kadarki en erken tarihli ‘anthropomorf’ biçimli ve yüksek kalitede beyaz mermerden yapılmış stilize iki idol ortaya çıktı.

Batı Anadolu‘daki benzer örnekler gibi Geç Kalkolitik Çağa (M.Ö.4000) tarihlenen kazı buluntusu ilk idol, korunmuş durumdaki vücüdunun üst kısmı, kolları ve bacakları ile bir kadın figürini olduğunu belirten Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Efes Kazıları Başkanı Doç. Dr. Sabine Ladsteatter, M.Ö. 2900-2800 yıllarına tarihlenen ikinci idol‘in ise, Çukuriçi Höyük‘ün Erken Bronz Çağına ait Oturma kompleksinde bulunduğunu söyledi.

Bulunan idol’ün stilize usluplu olduğunu, baş ve kollarının basitleştirilerek işlenmiş olduğunu kaydeden Doç. Dr. Sabine Ladsteatter, şu bilgileri verdi:

“Her iki idol de kültsel bir figür ve Efes’in şimdiye kadar ki en erken tarihli heykeltıraşlığına ve kütsel faaliyetlerine tanıklık etmektedir. Efes’in en eski yerleşim yeri olan Çukuriçi Höyük’teki kazılar 2007 yılından bu yana Dr. Barbara HOREJS (Avusturya Arkeoloji Enstitüsü) başkanlığındaki uluslar arası ve disiplinler arası bir ekiple yürütülmektedir. Projenin finansmanı Avrupa Araştırmalar konseyi tarafından sağlanmaktadır. Çukuriçi Höyük‘teki yerleşim kalıntıları Neolitik Çağ (7.bin), Kalkolitik Çağ (6. ve 4. Bin) ve Erken Bronz Çağı’na (3. Bin) tarihlenmektedir. Her iki idolde yerleşim alanındaki metalurji merkezinde çok sayıda bakır işlikleri ile birlikte bulunmuştur. Değiş tokuş amaçlı kullanılan madenden giysi iğnesi, çeşitli maden aletlerin üretildiği işlikler bulunmaktadır. Çok sayıdaki ithal eserin gösterdiği gibi, Çukuriçi Höyük sakinleri her dönemde diğer bölgelerle kültürel ilişkiler içerisinde olmalıydı. Her iki idolde bizlere Efes’in en erken sakinlerinin tarih öncesi inançları konusunda bilgiler vermektedir.”

04.10.2012 Mynet Haber