2 Bin 500 Yıllık “Ölü Yemeği”

708

Assos Antik Kenti’nde, bir lahit içinde “ölü yemeği” olarak sunulduğu belirlenen 2 bin 500 yıllık zeytin çekirdekleri ele geçti.

Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan Assos Antik Kenti’nde, bir lahit içinde “ölü yemeği” olarak sunulduğu belirlenen 2 bin 500 yıllık zeytin çekirdekleri bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, günümüzde bile Assos yöresinde binlerce zeytin ağacı bulunduğunu söyledi.

“Antik dönemde de bunun böyle olduğunu söylemek yanlış olmaz” diyen Arslan, şu bilgileri verdi:

“O dönemin temel besin maddelerinin başında zeytin ve zeytinyağı geliyor. Vazgeçilmez besin maddelerinden bir tanesi zeytin. Assos’ta da zaman zaman zeytinin pres edilip, yağının çıkarılmasında kullanılan taş aletlere rastlıyoruz. Nekropolde (mezarlık) yapılan kazılarda bir lahit içinde zeytin çekirdeklerinin konulduğunu belirledik. Geçmiş yıllarda yine bir mezarda incir bulmuştuk. Bu ’ölü yemeği’ ile ilgili bir gelenek. Cenazenin defnedilmesi sırasında mezarın başında tören yapılır ve törende o dönem ki yiyecek maddeleri, ne varsa mezara atılarak onu hediye ya da diğer yaşantısında yemesi için sunuluyor. Bulunan zeytin çekirdekleri Assos’ta antik dönemde zeytinciliğin var olduğunun somut kanıtları.”

Arslan, çekirdeklerin 2 bin 500 yıllık geçmişi olduğunu belirterek, “O dönemde kentten diğer kentlere zeytin ve zeytinyağı gönderilmiş. Önümüzdeki yıllardaki kazılarda bu konuyla ilgili daha fazla bilgi elde edebiliriz” dedi.

Bir vazoda zeytinleri sopayla toplayan insanların, bir başka vazoda ise pres yapan, yağ sıkan kişinin betimlendiğini dile getiren Arslan, “Zeytin günümüzdeki gibi salamura yapılarak tüketilmiş, ama aynı zamanda zeytinyağı da bolca kullanılmış. Zeytin ve zeytinyağının yanında belki biraz peynir yiyorlardı. Zeytin sadece yeme içmede değil, gençlerin, sporcuların güneş altında yaptıkları idmanlarda vücutlarına sürdükleri koruyucu bir güneş kremi olarak da kullanılıyor” diye konuştu.

20.10.2012 Posta