Hattuşa’da 106 yıl

1004

Hititlerin başkenti Hattuşa’da 1906’dan beri süren Hitit kazılarının tarihine dair daha önce hiç görülmemiş fotoğraflar Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde 30 Kasım tarihine kadar sürecek olan ‘Hattuşa’da 106 Yıl’ sergisinde.

Müze-i Hümayun Müdürü Osman Hamdi Bey

Sergide 1896’da ‘Müze-i Hümayun’ adıyla kurulan İstanbul Arkeoloji Müdürü Osman Hamdi Bey’in kazı alanında çekilmiş fotoğrafı bu. Hattuşa kazıları ünlü ‘Kamplumbağa Terbiyecisi’ tablosunun da ressamı olan Osman Hamdi Bey’in önayak oluşuyla başlıyor. Onun talimatıyla Alman Assurolog Hugo Wincler ve Müze-i Hümayun’un o dönemdeki küratörü Theodor Makridi Boğazköy bölgesine bir ön inceleme için gider. Buldukları tabletlerden umutlanan Winckler, kazıları için sponsor arar. Almanya’daki Şark Cemiyeti ve özel sponsorlardan sağlanan finansmanla 1906’da başlanır. İlk bulunanlar arasında çivi yazılı tabletler vardır. Bunlar sayesinde uzun soluklu kazıların temelleri atılır.

Aslanlı Kapı

Hattuşa Yukarı Şehir’de güneybatı yönünden kente giriş ‘Aslanlı Kapı’dan sağlanıyordu. Kapı, adını dışa bakan yüzünde iki yanda bulunan ve kent koruduğuna inanılan aslanlardan alıyordu. Sütünlar binlerce yıl toprak altında kaldıklarından çok tahribat almaksızın günümüze ulaşabilmiş.

Celal Bayar

1952 yılına ait fotoğrafta dönemin Cumnurbaşkanı Celal Bayar, Hattuşa kazı alanını ziyaret edip, dönemin kazı başkanı Alman arkeolog Kurt Bittel’den bilgi alıyor. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ara verilen kazılar 1952’de başlıyor. İlk yıl köyün ilk okulu kazı kampı olarak kullanılıyor. Bu yıla geldiğimizde Boğazköy adı Boğazkale’ye değiştirilmiş. Bittel ve ekibi 1960’lara kadar Büyük Kral Sarayı’nın kazımıyla ilgileniyor.

Kazıda Çalışan Köylüler

1906’dan 2012’ye kadar Hititler’in başkenti Hattuşa’da yapılan arkeolojik kazıların farklı dönemlerine göre adeta tarihsel, etnografik ve sosyolojik bir fotoromanını ortaya koyma iddasındaki sergi bütün dünyadaki Alman Arkeoloji Entitüsü ve üniversite arşivlerinden toplanan bin 500 fotoğraf ve filmin içinden seçilmiş 300 kadar orijinal fotoğraftan oluşuyor.

20.10.2012 Hürriyet