Yeşilova Höyüğü’nü Artık Tüm Dünya Tanıyacak

736

Bornova Belediyesi’nin projelerinden Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde ilk 10’a girdi

İzmir’in tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götüren Yeşilova Höyüğü’nde yapılacak Ziyaretçi Merkezi Projesi, dünyanın dikkatini çekti. Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’ne katılan 501 başvuru arasında özgün mimari projesiyle yarışmaya katılan tek yerel yönetim olan Bornova Belediyesi, büyük ilgi topladı. Festivale davetli olarak katılan Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, dünya çapında başarı yakalayan projenin tanıtımını yaptı.

Festival, 2011 yılında Barcelona’da yapılan yarışmada birinci seçilen Moshe Safdie imzalı Marina Bay Sands Oteli’nde yapıldı. Festivale dünya genelinde 501 proje başvurdu. Bornova Belediyesi, Future Project kategorisinde kültür dalında ilk 10’a girdi. Dünya Mimarlık Festivali 2012 yılı birincilik ödülünü ise 2011 yılının da birincisi olan Moshe Safdie Gardens By The Bay projesiyle aldı.

Yaklaşık 4 bin 200 metrekarelik kapalı alana kurulacak Ziyaretçi Merkezi’nde, arkeoloji araştırma laboratuvarı, eğitim alanları, kafe restoran, aktivite alanları, ofisler, sergi alanları, konferans salonu teknik odalar, arkeologlar için misafirhaneler yer alacak. Bornova Belediyesi’nin de desteğiyle Ege Üniversitesi’nin yürüttüğü Zaman Tüneli Projesi için de geniş bir alan bulunacak. Projenin inşaatı 2013 yılı başında başlayacak.

Başkan Sındır, “Bornova, verimli toprakları sayesinde tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ait yerleşimlerin merkezi olmuş. Bunu İzmir’in tarihini 8 bin 500 yıla kadar götüren buluntulardan anlıyoruz. Bornova şimdi de sanatın, kültürün, eğitimin, ekonominin merkezi konumunda. Biz de böyle büyük bir ilçenin büyüklüğüne yakışır projelerle dünya sahnesinde hakettiği yere gelmesi için çalışıyoruz” dedi.

19.10.2012 Gazete Yenigün