12 Bin Yıllık Mağara Ziyaretçilerini Bekliyor

1423

Muğla’nın Marmaris ilçesinde M.Ö. 10 bin yılına ait kalıntıların bulunduğu ve Roma döneminde tapınak olarak kullanıldığı bilinen Nimara mağarasına gelen ziyaretçilerin ulaşımını kolaylaştırmak için Marmaris Müze Müdürlüğü tarafından Marmaris anayol girişinden mağaranın girişine kadar yönlendirme tabelaları yerleştirildi. Antik dönemde Karia’nın liman kenti olarak gelişim gösteren ve eski adı Physkos olan Marmaris’e bağlı Cennet adasında bulunan Nimara Mağarası için Marmaris Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin mağaranın tarihini ve mağarada yapılan kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mağaranın Antik çağlarda tapınak ve adak yeri olduğunu, Roma döneminde de kullanıldığını belirten Öztekin, ” Mağara1999 yılında arkeolojik ve doğal sit alanı ilanı olarak tescil edilmiştir. Mağarada 2007 yılında Marmaris Belediyesinin Maddi Destekleri ve Muğla Üniversitesinin Bilimsel danışmanlığında kurtarma kazısı yapılmıştır. Çalışmalarda çok sayıda adak boncukları, Küçük pişmiş toprak adak heykelcikleri, sikkeler, 2 adet obsidyen keski, delgiler ve kemikten yapılmış delici alet ucu olabilecek malzemeler bulundu.”diye konuşurken Nimara mağarasının çevre düzenlemesinin 2008 yılında tamamlandığını ve ziyarete açıldığını ifade etti.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde M.Ö. 10 bin yılına ait kalıntıların bulunduğu ve Roma döneminde tapınak olarak kullanıldığı bilinen Nimara mağarasına gelen ziyaretçilerin ulaşımını kolaylaştırmak için Marmaris Müze Müdürlüğü tarafından Marmaris anayol girişinden mağaranın girişine kadar yönlendirme tabelaları yerleştirildi. Marmaris Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin Doğa ve tarih sever ziyaretçilerin Nimara mağarasına ulaşımlarını kolaylaştırmak için Cennet Adasında bulunan Nimara Mağarasına kadar yönlendirme tabelalarını yerleştirdiklerini bildirdi.

Antik dönemde Karia’nın liman kenti olarak gelişim gösteren ve eski adı Physkos olan Marmaris’e bağlı Cennet adasında bulunan Nimara Mağarası hakkında Marmaris Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin mağaranın tarihini ve mağarada yapılan kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mağaranın Antik çağlarda tapınak ve adak yeri olduğunu, Roma döneminde de kullanıldığını belirten Öztekin, “Marmaris’in antik adı Physkos’dur ve Karia’nın liman kenti olarak gelişim göstermiştir. 1999 yılında Cennet adasında bulunan Nimara mağarasında iki adet kabartma heykel bulunduğunun Marmaris Müzesine ihbar edilmesi üzerine Nimara Mağarasına kolluk kuvvetleri ile gelinerek burada bulunan heykeller Marmaris Müze müdürlüğüne nakledilmiştir. O tarihte mağarada yapılan incelemeler neticesinde söz konusu mağara içinde yükseklikleri 2.5-3 metre yüksekliğe ulaşan sarkıtlar ve dikitlerin varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca mağara içinde çok sayıda antik döneme ait pişmiş toprak günlük kullanım kap parçalarına rastlanmıştır. Mağarada yapılan tespitler neticesinde Mağara1999 yılında arkeolojik ve doğal sit alanı ilanı olarak tescil edilmiştir. Mağarada 2007 yılında Marmaris Belediyesinin Maddi Destekleri ve Muğla Üniversitesinin Bilimsel danışmanlığında kurtarma kazısı yapılmıştır. Çalışmalarda çok sayıda adak boncukları, Küçük pişmiş toprak adak heykelcikleri, sikkeler, 2 adet obsidyen keski, delgiler ve kemikten yapılmış delici alet uçu olabilecek malzemeler bulundu. Obsidyen aletler eğer burada kullanılmış ise malzemenin M. Ö. 10 bin yıla dayandığını, yani 12 bin yıl önce insanların mağarayı mesken edindiğini düşünebiliriz.Bazı aletler Mağara tabanında bulunan açmalardaki kalker tabakası içinde ele geçmiştir. Mağarada Helenistik dönemden başlayarak, Roma dönemine, M.Ö 4.yüzyıl ve M.S. 1.yüzyıla devam eden dönemlere ait seramikler çıktı. 3 metreye ulaşan sayısız sarkıt ve dikitlerin jeolojik evriminden yola çıkan araştırmacılar mağaranın 100 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirtmişlerdir” dedi.

Mağaranın Antik çağlarda tapınak ve adak yeri olduğunu, Roma döneminde de kullanıldığını belirten Öztekin, “ortaya çıkarılan iki taş terastan, mağaranın antik çağlarda tapınak ve adak yeri olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Yüzlerce kap parçası, pişmiş topraktan yapılmış adak heykelcikleri, adak boncukları ve bulunan sikkelerden Roma döneminde de mağarada insanların yaşadığını ortaya koyuyor.” dedi.

Nimara mağarasının çevre düzenlemesi ise 2008 yılında tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır. Tüm doğa ve tarih sever ziyaretçilerini beklemektedir dedi.

29.10.2012 Çağdaş Marmaris