12 Bin Yıllık Antik Kente ‘Taş’ Darbesi

1305

Burdur’daki, 12 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti’nin bulunduğu bölgeye taş ocağı açma girişimi tepki topladı. CHP konuyu meclise taşıdı, Prof. Dr. Havva Işık “Ocak antik kentin peysajını bozar” dedi.

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki 12 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti’ne 10 km uzaklıkta ve 100 hektarlık alana taş ocağı açılması için ruhsat başvurusu yapıldı. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başvuru dosyasını incelenmek üzere Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderdi. Tarihi yapının bulunduğu alan içerisinde taş ocağı yapılması girişimi büyük endişe yarattı.

KONU MECLİS’E TAŞINDI: 1997 yılında kurulan Demirtaş Mermer ve Madencilik’in ruhsat başvurusu üzerine CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, konuyu TBMM’ye taşıdı. Acar, Meclis’e verdiği önergede, Türkiye’nin yüzölçümünün dörtte birinin madencilik faaliyetine açıldığına dikkat çekerek, “Dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir izin verilmez, verilemez. Sagalassos dünyanın en büyük ve en sağlam antik şehri konumundadır. Böylesine tarihi kentin altına ve çok yakına maden ocağı açmak cinayetten farksızdır” dedi.

PEYZAJI BOZULACAK: Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Başkanı Prof. Dr. Havva Işık ise patlatmalarla yapılacak çalışmaların dünya kültür mirasına zarar vereceğini belirterek, “10 km uzaklıkta da olsa önemli değil. Bu tarz çalışmalar antik kentin doğal peyzajını bozacaktır ve direk zarar vermeyecek demek yanlıştır. Orası etrafındaki peyzajla; dağla, ormanla bir bütündür. Doğa katledilirse ruhunu da kaybederiz. UNESCO Dünya Miras 2009 geçici listesine giren Sagalassos’un kalıcı listeye girmesine günler kaldı. Sahip çıkmalıyız” dedi.

01.11.2012 Vatan