Asur Ticaret Kolonileri Çağında, Anadolu Mühürlerinden Örnekler

848

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından, “Asur Ticaret Kolonileri Çağında, Anadolu Mühürlerinden Örnekler” konulu konferans düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Öztan tarafından verilen konferansta, mühür örnekleri, özellikleri ve işlevleri hakkında bilgi verildi.

Mühürlerin, kişilerin mülkiyeti altında olan eşya veya mekanların korunması amacıyla kullanıldığını ve sahibinin bir anlamda imzası gibi görüldüğünü belirten Prof. Dr. Öztan, şöyle devam etti:

“Bu arkeolojik belgelerle, kişilerin kendilerine ait olan mekanları, yapıları korumasında veya malzemelerin muhafazasında bu mühürleri kullandıkları görülmektedir. Bu belgeler, milattan önceki yıllara ait mühür örnekleridir. Mühürlerin üstündeki tasvirler aynı zamanda o dönemin inanç sistemini bize gösteren, günümüzdeki muskalar gibi kullanılmış olan malzemelerdir.”

Prof. Dr. Öztan, o dönemlere ait mühür örneklerini gösterdiği konferans sonunda, DPÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen verdiği bilgilerden dolayı teşekkür etti.

14.11.2012 Mynet Haber