Taksim’de ‘Tarihi Duvar’ Heyecanı

969

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda ortaya çıkan duvarlar merak uyandırdı.

Proje kapsamında Cumhuriyet Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı’nın kesişiminde iş makineleri ile yapılan kazılarda, toprağın yaklaşık 2 metre altında ortaya çıkan duvarlar dikkat çekti.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, kalıntı ile ilgili yorum yapmak istemediğini belirterek, “İşler Arkeoloji Müzesi denetiminde ilerliyor. Herhangi bir kalıntıya rastlandığında anında iş makineleri durdurulup arkeolojik kazı yapılıyor” dedi.

‘Oralar mezarlıktı’

Kalıntının İstanbul’un ilk stadı “Taksim Stadı”na ait olabileceği iddiasına karşılık Sanat Tarihi ve Arkeoloji Uzmanı Prof. Dr. Semavi Eyice, “Stadın duvarı falan yoktur. Bu kalıntının stada ait olması mantık dışı. Kışlayla bu yer alakasız alanlar. Bu bölgede davaları uzun zaman süren Ermeni Mezarlığı ve Hristiyan Mezarlığı yer alıyordu. Kazıda çıksa çıksa kemik çıkar, tarih eser kalıntı çıkacağını hiç zannetmiyorum” dedi.

Mimarlık Tarihçisi Prof. Dr. Uğur Tanyeli ise kışlanın avlusunun bir dönem stat olarak kullanıldığını, bulunan duvarında tarih eserin kalıntı kategorisine alınmaması gerektiğini belirtti.

14.11.2012 Milliyet