Tarihi Roma Lahidi Aydınlandı

1087

M.S. 2. Yüzyıl’a ait Roma mezar yapısı olan Konca Lahdi’nin restorasyonu tamamlandı. Tarihi yapıya, aydınlatma sistemi konularak gece de ziyarete açık hale getirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük`ün Ulaşlı-Konca mevkiinde bulunan M.S. 2. Yüzyıl Roma Dönemi`nde yapılmış Konca Lahdi`ne düzenleme yaptı. Çevre düzenlemesi yapılan ve bilgilendirme tabelası konulan tarihi yapıya, aydınlatma sistemi konularak gece de ziyarete açık hale getirildi.

DÜZENLEME YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli`deki tarihi mirasları günümüze taşımak ve korumak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Gölcük`ün Ulaşlı mevkiinde yol kenarında bulunan Konca Lahdi`ne de bir dizi düzenleme yapıldı. M.S. 2. Yüzyıl Roma Dönemi`nde yapılmış bir mezar yapısı olan lahit`in ilk olarak Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu`nun onayıyla çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.

GECE AYDINLATMASI

Tarihi yapının gece de ziyaret edilmesi için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, Konca Lahdi`ne aydınlatma sistemi kurdu. Böylece yol kenarında bulunan Konca Lahdi`nin tarihi eser olarak algılanması sağlanarak, farkındalığı artırıldı. Lahdin kitabesinde ise şu ifadeler yer alıyor: “Artemata ve Artemidoros`un oğulları Poidonei ve Apollonios kızı Tatia yaşarken bu lahdi kendilerine hazırlattılar. Yoldan geçenlere ve denizden geçenlere selam olsun.”

13.11.2012 Bizim Kocaeli