M.S. 2. Yüzyıl’a ait Roma mezar yapısı olan Konca Lahdi’nin restorasyonu tamamlandı. Tarihi yapıya, aydınlatma sistemi konularak gece de ziyarete açık hale getirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük`ün Ulaşlı-Konca mevkiinde bulunan M.S. 2. Yüzyıl Roma Dönemi`nde yapılmış Konca Lahdi`ne düzenleme yaptı. Çevre düzenlemesi yapılan ve bilgilendirme tabelası konulan tarihi yapıya, aydınlatma sistemi konularak gece de ziyarete açık hale getirildi.

DÜZENLEME YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli`deki tarihi mirasları günümüze taşımak ve korumak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Gölcük`ün Ulaşlı mevkiinde yol kenarında bulunan Konca Lahdi`ne de bir dizi düzenleme yapıldı. M.S. 2. Yüzyıl Roma Dönemi`nde yapılmış bir mezar yapısı olan lahit`in ilk olarak Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu`nun onayıyla çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.

GECE AYDINLATMASI

Tarihi yapının gece de ziyaret edilmesi için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, Konca Lahdi`ne aydınlatma sistemi kurdu. Böylece yol kenarında bulunan Konca Lahdi`nin tarihi eser olarak algılanması sağlanarak, farkındalığı artırıldı. Lahdin kitabesinde ise şu ifadeler yer alıyor: “Artemata ve Artemidoros`un oğulları Poidonei ve Apollonios kızı Tatia yaşarken bu lahdi kendilerine hazırlattılar. Yoldan geçenlere ve denizden geçenlere selam olsun.”

13.11.2012 Bizim Kocaeli