Tam Bin 800 Yıllık!

870

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde semt pazarı temel kazısı sırasında rastlanan Roma dönemine ait 1800 yıllık tarihi kalıntılar arasında insan figürlü taban mozaiği bulundu.

Eski Ömerli Mahallesi’nde yürütülen kurtarma kazılarında antik çeşmeye ait 6 boru ile 2 havuzcuk ve kemerli su tünelleri, çok sayıda pişmiş toprak kap, tıbbi aletler, heykel figürleri, kandiller bulunmuştu. Son olarak tarihi alanda yapılan kazılarda 5 insan figürlü taban mozaiğine ulaşıldı. Arkeologların ön incelemesinde mozaiğin Roma dönemine ait olduğu saptandı.

 

Çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyen Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, 2 panodan oluşan toplam 5 insanın yer aldığı mozaiğinin 2’inci yüzyıla ait olduğunun tahmin edildiğini ifade ederek, “Roma dönemine ait sarnıç yapısının ortaya çıkmasıyla birlikte müdürlüğümüz burada çalışma başlattı. Kurtarma çalışmaları kapsamında Sarnıç yapısının doğu cephesinde Roma dönemine ait saray hamam veya bir villaya ait olduğunu tahmin ettiğimiz zemin mozaiği ile karşılaştık. Üzerinde güneş saati figürüne de rastladık” dedi.

20.11.2012 Akşam