Denizatı Mücadelesi İngiliz Basınında

961

Guardian gazetesi, 2005’te Uşak Arkeoloji Müzesi’nden çalınıp yerine sahtesi konulan Karun Hazineleri’nin en önemli eserleri olan Kanatlı Denizatı Broşu’nun Türkiye’ye iade edileceği haberine geniş yer verdi.

Gazete, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın broşun Almanya’da bulunduğuna dair geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalara da değinen haberde, Kanatlı Denizatı Broşu’nun bulunma öyküsünü de uzun uzun anlattı.

Gazeteye görüş bildiren Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilisi Şerif Arıtürk, eserin Uşak’taki Arkeoloji Müzesi’ne dönmesinden sonra tarih ve sanat meraklılarının ilgisinin bu kente çevrileceğini belirtti. Ayrıca Guardian, Türkiye’nin son dönemde yurtdışına kaçırılmış tarihi eserlerin ülkeye geri dönmesi konusunda önemli adımlar attığı vurguladı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sadece 2011 yılında 885 önemli tarihi eseri ülkesine geri kazandırdığına dikkat çekildi.

Guardian gazetesi, 2013’te sona ermesi planlanan Uşak Müzeler Kompleksi’nin tamamlanmasının ardından Karun Hazineleri’nin büyük bir kısmının burada sergileneceğini duyurdu.

27.11.2012 Milliyet