Maden Ocağında Roma Dönemi’ne Ait Mızrak Ucu Bulundu

1425

Kayseri’nin Develi İlçesi’nde Havadan Bölgesi’ndeki bir maden ocağında, Roma Dönemi’nde maden ocağında çalıştırılan köle sorumlularının kullandığı belirtilen bronz mızrak ucu bulundu.

Havadan Bölgesi’nde bir maden ocağında çavuş olarak çalışan Nazım Büyüköztürk, Roma döneminde madenlerde kölelerin sorumluluğunu üstlenen güvenlikçilerin kullandıkları öne sürülen mızrakların ucunu buldu. Nazım Büyüköztürk, eski maden ocaklarında yaptıkları aramalarda zaman zaman Roma döneminde kullanılan kesici maden aletleri ve kölelere karşı kullanılan mızrakların uçlarının bulunduğunu anlattı. Büyüköztürk, Romalılar’ın maden ocaklarında aranılan maden çeşidini bulup taban seviyesine kadar indiklerini ve alt zeminden başlayıp maden cürufunu yine dağın içerisinde bırakarak sadece işlenilecek madeni yüzeye çıkarttıklarını söyledi.

Maden Mühendisi Abdullah Malkoçoğlu da altın, çinko ve kurşun başta olmak üzere Zamantı ırmağının doğu ve batı cephesindeki maden rezervlerinin Romalılar Dönemi’nde de işletildiğini, bu bölgede birçok madenci aletine rastladıklarını söyledi. Malkoçoğlu, bölgede zengin maden rezervlerinin olması nedeniyle köylerden göçün azaldığını, keşfedilmeyi bekleyen madenlerin de bulunduğunu kaydetti.

26.11.2012 Bugün