2 Bin 250 Yıllık Kapalı Pazaryeri Alışverişe Açılacak

893

Denizli’de 2 bin 250 yıllık antik kapalı pazaryeri, alışveriş yapılacak hale getiriliyor. Erozyonla toprak altında kalan Tripolis antik kenti, kazılarla günyüzüne çıkarılıyor.

19 antik kentin bulunduğu Denizli’de Hierapolis ve Laodikya’dan sonra en önemlilerinden birisi olan ve Lidyalılar tarafından kurulan Tripolis’in antik kapalı pazaryeri ve caddeleri, yeni yapılmış gibi ortaya çıkarılmaya başladı. Buldan ilçesi Yenicekent beldesi sınırları içinde yer alan Pamukkale’ye yarım saat uzaklıktaki bir yamaca kurulan Tripolis’in, erozyondan dolayı toprak altında kaldığı için çevredeki en sağlam antik kentlerden biri olduğu belirtiliyor. Denizli Valiliği, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Buldan Kaymakamlığı, Yenicekent Belediyesi ve TÜRSAB tarafından desteklenen kazıda, beş aylık sürede bir pazaryerinin giriş kapısı ve bazı yolları açıldı. 12 ay kazı çalışmasının yapılacağı yerin, bir yıl sonra turistlere hediyelik eşya satılabilecek hale getirilebileceği ifade ediliyor.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Hüseyin Bağcı ve diğer protokol üyeleriyle birlikte Tripolis kazı yerinde incelemelerde bulundu.

28.11.2012 Zaman