Bereket ve Barış Tanrısı Bor’ da Bağdüz Mevkiinde Bulundu

1715

Niğde Bor ilçesinde bir çiftçi Gebere mevkiindeki tarlasını traktör ile sürerken traktör pulluğuna takılmasıyla ortaya çıkan tarihi eser toprağın altından gün yüzüne çıkarıldı.

Niğde İli Bor İlçesinde Bağdüz Mevkiin’de bulunan tarihi eserin M.Ö 1180 yılında Tuvana Kralı WARPALAVAS’a ait olduğu belirlendi.

MÖ 1200-742 Yıllarında Ön Hititler döneminde Bor ve Bölgesinde kurulan Tuvana Krallığı esrleri gün yüzüne çıkarılıyor.Medeniyetlerin yaşatıldığı şehir olan Niğde Turizm alanında Anadolunun Saklı Kentiolarak gizemini koruyor.Bölgenin Kültür ve inanç Turizmine kazandırılmasında büyük önem ve değer sahibidir.

Eserin üzerinde yazan yazıda ise ; Warpalavas : ” Saray’da 1. prens iken bu asmaları diktirdim.Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin ”. Yazıda belirtilen Tarhundas ise Tuvanalılarda Bereket ve Barış Tanrısıdır. Tuvana Krallığı MÖ 1200-742 yılları arasında Ön hititler tarafından kurulmuştur.

Niğde’yi Termal kaynakları, ören yerleri, zengin tarihi dokusu, doğal güzellikleri, dağ ve kış turizmi kenti turizm merkezi yapan önemli unsurlarıdır.

02.12.2012 Bor Haberci