Orpheus Artık Evinde!

964

Mozaik anavatanı Şanlıurfa’ya götürülecek. Şanlıurfa’dan ABD’ye kaçırılan 1800 yıllık Orpheus Mozaiği, Dallas’tan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne getirildi.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan kaçak kazılarla yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin Türkiye’ye dönüş serüvenine bir yenisi daha eklendi. İzine 1999 Aralık ayında Christie’s Müzayede Evi’nde rastlanan, ancak yapılan girişimlerin sonuçsuz kalmasıyla Türkiye’ye getirilemeyen eser, Dallas Müzesi ile yapılan görüşmeler sonucunda ait olduğu topraklara döndü. Dallas Sanat Müzesi yetkilileriyle 3 Aralık’ta imzalanan anlaşma ile iadesi sağlanan ve 6 Aralık’ta Türkiye’ye getirilen “Orpheus Mozaiği”, dün İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde tanıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antik Yunan Mitolojisi’nde müzik ve şiirle özdeşleştirilen ozan Orpheus’un vahşi hayvanları ehlileştirme sahnesinin yer aldığı panonun ev süsü olarak hazırlandığını belirtti. Son 5 yıl içinde Türkiye dışına çıkarılan 3 bin 697 eser geri getirildi. Urfa Müzesi’nin tamamlanmasıyla Orpheus ait olduğu topraklarda sergilenecek.

1800 yıllık mozaik

Yunan mitolojisinde müzik ve şiirle özdeşleştirilen ozan Orpheus’un vahşi hayvanları ehlileştirme sahnesinin yer aldığı mozaik ABD’de 85 bin dolara satıldı. Şanlıurfa’dan (Edessa) kaçırılan ve renkli taşlarla yapıldığı için ilk günkü canlılığında kalan Mozaiğin üzerinde Süryanice, “Nisan ayı sene 500 ve 5, ben, Papa’nın oğlu Papa, bu ebedi istirahat odasını, kendim için yaptım, kendim için ve çocuklarım için ve varislerim için. Kutsanmış olsun her kim görür ve dua eder olursa” metni yer alıyor.

08.12.2012 Vatan