Toprağı Kazdıkça Tarih Çıkıyor

938

Anadolu’da buluntu eserlerin çokluğu bakımından önde gelen arkeolojik kazılardan olan Kütahya’daki 5 yıllık geçmişe sahip Seyitömer Höyüğü kazılarında, 2006 yılından bu yana gün ışığına çıkarılan eserlerden yaklaşık 7 bini, sergilenmek üzere müzeye teslim edildi.

Kazı Grubu Başkanı ve Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, AA muhabirine, Seyitömer Höyüğü’nün, il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’ne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) Müessesesi arazisinde bulunduğunu söyledi.

Höyüğü 2006 yılından bu yana her yıl 6’şar aylık dönemlerde kazdıklarını ve 7’nci kazı döneminin bir ay önce sona erdiğini belirten Prof. Dr. Bilgen, şöyle devam etti.

”Bu yıl 26 Haziran’da başladığımız kazıları bir ay önce sonlandırdık. Akademisyenlerimiz dışında 70’i arkeoloji öğrencisi olmak üzere toplam 300 işçiyle çalıştık. Bulduğumuz eserleri, üniversitemizin arkeoloji laboratuvarlarında restorasyon, konservasyon, envanterleme çalışmalarına tabi tuttuk. Bu yıla ait bin 219 envanterlik, yani sergilenmeye hazır eseri Kütahya Müze Müdürlüğü’ne teslim ettik. Bu sayı bizim için çok önemli. Çünkü her yıl yaklaşık 6 ay çalışıyorduk. Önümüzdeki birkaç yıl da böyle olacak. 6 aylık çalışma süresi, 300 kişilik işçi potansiyeli, çıkarılan eserlerin nitelikli ve envanterlik düzeyde olanlarının sayısıyla önemli bir çizgide seyrediyoruz. Her yıl müzeye binden fazla eser veriyoruz. Bu yıla kadar müzeye toplam 7 bin envanterlik eser teslim ettik. Bütün bu verileri birlikte ele aldığımızda, Seyitömer Höyüğü kazısı, Türkiye’nin en büyük, en çok üretim yapılan ve en çok sonuçlara varılan kazıları arasında ön sıralarda gelmektedir. Bu kazıya katkıda bulunan gerek TKİ Genel Müdürlüğü, SLİ Müessese Müdürlüğü, DPÜ Rektörlüğü ve Kütahya Müze Müdürlüğü yöneticilerine gerekse özveriyle çalışan ekibime teşekkür ederim.”

Prof. Dr. Bilgen, gelecek yıl kazıyı 1 Mayıs’ta başlatmayı planladıkları bilgisini vererek, o tarihe kadar ellerindeki buluntularla ilgili restorasyon ve konservasyon çalışmalarını sürdüreceklerini anlattı.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün de müzede toplam 45 bin eser bulunduğunu ve bu sayının, Seyitömer Höyüğü kazısından gelen bin 219 eserle artacağını dile getirerek, sürekliliğe sahip bir kazı olduğu için Seyitömer’deki çalışmalardan bilimsel bakımdan önemli sonuçlar elde edildiğini bildirdi.

BİLİM DÜNYASINA IŞIK TUTAN ESERLER ÇIKARILDI

SLİ Müessesesi sınırları içinde yer alan höyükteki kurtarma kazısı çalışmaları, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989’da Eskişehir Müze Müdürlüğü’nce başlatıldı.

Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü’nün 1990-1995 yıllarında yürüttüğü çalışmalar, 2006’dan itibaren DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nce ele alındı.

TKİ Genel Müdürlüğü ve DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol gereği her yıl 6’şar aylık dönemlerde yürütülen çalışmaların tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından yaklaşık 500 milyon lira değerindeki linyit kömürünün çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.

Prof. Dr. Nejat Bilgen başkanlığındaki ekibin yürüttüğü kazıdan önceki yıllarda önemli bilgiler elde edildi. 5 bin yıllık geçmişe sahip höyüğün bulunduğu alanın, Erken Tunç ve Orta Tunç çağlarıyla Roma ve Helenistik dönemlerde önemli bir seramik üretim merkezi olduğu sonucuna ulaşılarak, büyük bir deprem ve yangının izlerine rastlandı.

Höyükten, yanarak korunmuş insan beyinleri, insan iskeletleri, yanmış kumaş parçaları, 4 bin 300 yıl öncesine ait olduğu sanılan saray kalıntıları, Roma dönemine ait su yolu ve Pers döneminden kalma kılıç gibi önemli buluntular çıkarıldı.

03.12.2012 Sabah