‘Eros Başı’nın Peşinde

909

Dünyanın büyük lahdi ‘Sidemara’nın da yağmalandığı ortaya çıktı. Bakanlık, lahitten kırılarak götürülen Eros Başı’nın peşine düştü.

Roma döneminde, MS 3. yüzyılda yapılan Sidemara Lahdi, 1800’lü yıllarda David H. French tarafından Konya Anbararası köyünde keşfedildi. İngiliz Konsolos Sir Charles Wilson tarafından lahit önce kazdırıldı daha sonra kaçırılmak üzere üstü örtüldü. Osman Hamdi Bey durumu öğrenince Konya’ya gidip lahdi yerinde gördü. Osmanlı Devleti adına kazı yapıp 1901 yılında lahdi İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne getirdi. Müze inşaatı bitmeden 25 tonluk lahit müzeye yerleştirildi.

Roma dönemindeki soylu bir aileye ait olduğu sanılan ve yıllarca depoda kaldıktan sonra ziyarete açılan lahdin soyulduğu da yeni farkedildi. Müze uzmanı arkeolog Dr. Şehrazat Karagöz 2010’da müze arşivinde rastladığı bir cümleden yola çıkarak araştırmasına başladı. Sidemara lahdinin kapağında olan Eros Başı’nın alçıdan yapıldığı ve orjinalinin çalındığı söyleniyordu. Karagöz lahdi incelediğinde bunun gerçek olduğunu gördü: ‘‘Hans Wiegart, Victoria Albert Müzesi’nden alçı baş için izin alarak kalıbını çıkarmış. 1965 yıllarında çalışma tamamlanınca alçı baş müzede lahitteki yerine konmuş.”

Karagöz’ün verdiği bilgiye göre Konsolos Wilson, lahit Konya’da bulunduğunda bölgeyi gezerken başı kırıp kızının çantasıyla İngiltere ’ye götürdü ve ardından Victoria Albert Müzesi’ne hediye etti.

Müze vazgeçti

Londra ’daki Victoria Albert Müzesi yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2014’te açılacak ‘Osmanlılar’ sergisi için ödünç eser istedi. Bakanlık şart olarak Eros Başı’nın iadesini istedi. Müze eserin koleksiyonlarına kayıtlı olduğunu iletti ve Osmanlı sergisi için ülkemizden eser istemekten vazgeçti. Bakanlık eserin peşini bırakmaya niyetli değil.

08.12.2012 Radikal