AVM İnşaatına ‘Antik Kent’ Freni

760

Bursa’nın Mudanya ilçesindeki bir AVM inşaatında kalıntılarına rastlanan antik kent Myrleia’nın yok olmaması için inşaat çalışmaları durduruldu.

Tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar dayanan antik kentin korunması için girişimlerde bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Aslı Evke Yetkin, ”Derneğimiz ve ilçe halkının mücadelesi sonuç verdi. İdare mahkemesine de başvurarak yürütmeyi durdurma kararı alacağız” diye konuştu.

Mudanya’nın Ömerbey Mahallesi’ndeki bir alışveriş merkezi inşaatı sırasında kalıntıları ortaya çıkan ve geçmişi MÖ 7. yüzyıla kadar dayanan Myrleia antik kentinin korunması için harekete geçen Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri, devam eden inşaat çalışmalarının acilen durdurulması için suç duyurusunda bulunup yetkilileri göreve çağırdı. İlçe sakinleri ve derneğin müracaatına cevap Mudanya Belediyesi’nden geldi. Mudanya Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, mal sahibi ve yapı denetim şirketine faaliyetlerin durdurulması için tebligat gönderince inşaat durduruldu.

İlçe sakinleri ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin girişimlerinin sonuç verdiğini ifade eden Şube Başkanı Aslı Evke Yetkin, inşaatın devam etmesi halinde antik şehir kalıntıları zarar göreceği için Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumu’na gerekli önlemlerin alınması konusunda başvuruda bulunduklarını belirterek, “Ayrıca derneğimizce kalıntıların zarar görmesinde sorumluluğu olanlar ile Bakanlığın ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun inşaatın durdurulması yönündeki kararına rağmen inşaatı durdurmayanlar hakkında derneğimizce ve Mudanyalılar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur. Yapılan girişimler sonucu Mudanya’da bulunan antik kentin üzerinde yapılan AVM inşaatı durdurulmuş ve iş makineleri de tarihi eser alanından çıkarılmıştır” diye konuştu.

Yetkin, inşaatın tamamen durdurulması konusunda da idare mahkemesine dava açacaklarını belirtti.

22.12.2012 Bursa Hakimiyet