Hisartepe Kurtuldu

790

Geçtiğimiz yıl Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 5770 sayılı kararı ile 3. Derece SİT alanı kategorisine düşürülen Hisar Tepesi ile ilgili Bolu Mimarlar Odası İl Temsilciliği ve Ankara Mimarlar Odasının Koruma Kontrol Kurulunda yürüttükleri mücadele sonuç verdi ve Hisar tepesi tekrar 2. Derece SİT alanı statüsüne kavuştu. Bilindiği gibi Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tıpkı Fırka Tepesinde olduğu gibi bu alanı da imara açmak için ısrarlı çabalar yürütüyordu.Bolu kamuoyunda Bolulu mimarların zaferi olarak algılanan bu kararı Bolu Belediyesi Başkanı Yılmaz’ın nasıl yorumlayacağı da merak konusu oldu.

Bolu’da bulunan Hisar tepesi imarına Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin itirazıyla Yüksek Kurul Hisar tepesinin 2. derece arkeolojik sit alanı olduğuna karar verdi.

Kazılarda birçok buluntuya da rastlanan Hisar tepesi kararına mimarlardan itiraz geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Hisar tepesini imara açacak olan kararın iptali için konuyu, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na taşıdı.

Arkeolojik sit yüksek kuruldan döndü

Mimarlar Odası’nın itirazını değerlendiren Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Hisar tepesinin arkeolojik sit alanı olduğuna karar verdi. Kurul karar iptalini ” Hisar tepesi, 2. derece arkeolojik sit alanının, 3. derece arkeolojik sit alanına dönüştürülmesine, ilişkin Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 04.02.2011 tarih ve 5770 sayılı kararını iptaline karar verildi” şeklinde hükmetti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “Bolu temsilciliğimizin mücadelesi ile Hisar tepesi arkeolojik alanı yapılaşmaya açılmayacak, mimarlık ve kent kültürünün kuşaktan kuşağa taşınmasında önemli olan bu tür alanların, kamusal kullanımda korunarak kalması doğrultusunda verdiğimiz mücadelede yüksek kurul sesimizi duydu, gelecek kuşakların Hisar tepesinin değerini bilmesi en çok istediğimiz şeydir.”

Bolu Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Semih Dimicioğlu ise “Hisar tepesi korunması, incelenmesi, ortaya çıkartılması gereken arkeolojik alan iken yapılaşmaya uygun hale getirilmiştir. Mimarlar odası Bolu Temsilciliği olarak Hisar tepesi’nin Arkeolojik tepe haline getirilerek Claudiopolis kentinin akropolunü ortaya çıkarmak için gerek ulusal, gerekse uluslararası platformlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Üniversite ve turizm şehri olma yolundaki Bolu’muzun bu değerleri bilmeye, ortaya çıkarmaya, korumaya, yaşatmaya, ve sürdürülebilir turizme kazandırmaya ihtiyacı vardır.” şeklinde konuştu.

24.12.2012 Bolu Gündem