5 Bin Yıllık Tarih Ayağa Kalkıyor

887

İzmir’in turizm cenneti Foça’da Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazı ve restorasyon çalışmalarında önemli mesafe alındı. Phokaia Antik Kenti’ni çevreleyen surların restorasyon çalışmalarını inceleyen Başkan Kocaoğlu, “Geçmişimizi bilip geleceğe yön vermeye çalışıyoruz” dedi.

PHOKAIA’Yİ DÜNYA TANIYACAK

Beş bin yıldır çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Foça, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazı ve restorasyon çalışmalarıyla dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. Antik Phokaia kentinin kalıntıları üzerinde kurulan ilçede Prof. Dr. Ömer Özyiğit başkanlığındaki çalışmalarla, İyon uygarlığından günümüze birçok unsur gün yüzüne çıkarılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, maddi destek verdikleri çalışmaları Foça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile birlikte inceledi. Başkan Kocaoğlu, Foça’yı dünyadaki önemli ören yerlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Phokaia antik kenti duvarları restorasyon projesini gözlemleyen Kocaoğlu, Prof. Dr. Özyiğit’in sunumunu izledi.

ATHENA TAPINAĞI, AYAĞA KALKACAK

Yapılan çalışmaları ve 2013 programını açıklayan Özyiğit, surların restorasyonunun büyük ölçüde tamamlandığını, 2 Ceneviz ve 3 Osmanlı kulesinin de yükselmeye başladığını söyledi. Büyükşehir’in desteğiyle Foça’nın adeta küllerinden doğduğunu belirten Prof. Dr. Özyiğit, önümüzdeki yıl yel değirmenleri projesini tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Kazıları süren Athena Tapınağı’nın restorasyon projelerini tamamlayarak çok önemli bir tarihi değeri ayağa kaldıracaklarını açıklayan Özyiğit, Pers Mezar Anıtı’nın bakım ve onarım çalışmalarının yanı sıra 5 bin yıl önceki ilk yerleşim alanında çevre düzenlemesi yapmayı planladıklarını da söyledi. Özyiğit, sahil yolunda yapılacak düzenleme ile ortaya çıkan dokunun görünürlüğünü artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

03.01.2013 Sabah