Foseptik Çukurundan Hazine Çıktı

1091

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde foseptik çukuru kazılırken Ortaçağ dönemine ait 750 adet Gümüş sikke bulundu.

Edinilen bilgiye göre, iş makinesiyle bir vatandaşın evine foseptik çukuru açan operatör Mehmet Yetkin, “Kepçeyi toprağa vurduğumda bir testi içerisinde paraların saçıldığını gördüm. Hemen aracı durdurup polisi ve zabıtayı bilgilendirdim” dedi.

Olay yerinde inceleme yapan Adana Müze Müdürlüğü’nün görevlendirdiği 2 arkeolog, gümüş sikkelerin Ortaçağ dönemine ait olduğunu söyledi. 750 Gümüş sikke detaylı incelenmek üzere Müze Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yetkililer incelemelerini tamamladıktan sonra söz konusu paraları uygun şartlarda sergilemeye başlayacak.

Bazı alt yapı çalışmalarında tıpkı Adana’da olduğu gibi tarihi eserlere rastlanılabiliyor. Bunun en büyük örneklerine İstanbul’da inşa edilen Marmaray projesinde rastlanmıştı. Hatta Marmaray Projesi inşaatında çıkarılan eserler kentin kuruluş tarihi hakkında bilinenleri bile değiştirmişti.

34 GEMİ ÇIKARILDI

Özellikle Yenikapı’da çıkarılan Theodosius Limanı kalıntıları üzerinde yapılan araştırmalar binlerce yıl öncesine ait bilgileri günümüze taşıyor. Kazılardan elde edilen kalıntıların en dikkat çekenleri ise 35 adet gemi ile çok sayıda hayvan ve insan iskeletleri oldu.

Kazılarda, Marmaray kısmında nispeten azalmış olsa da metro kazı alanında kemik ve diğer arkeolojik malzemeler çıkarılmaya devam ediyor.

8 BİN 500 YILLIK GEÇMİŞ

35 gemi batığına, yüzlerce insan iskeletine ve 22 bin hayvan kemiği verisine ulaşıldığını aktaran Prof. Vedat Onar, “Bu antik kaynaklara dayanarak yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda İstanbul’un 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip olduğunu öğrendik. Bundan daha değerli ne olabilir” sorusunu yöneltti. Türkiye’de kazılara yeterli ilginin gösterilmemesinden yakınan Prof. Onar, “Proje, bilim dünyasında yeterli ilgiyi görüyor” dedi.

04.01.2013 haberler.com