Akyurt’ta, Roma Dönemine Ait Tümülüs Kazısı Sürüyor

1598

Akyurt’ta varlığı bilinen fakat yakın zamana kadar üzerinde herhangi bir çalışma yapılmayan Kalaba Tümülüsü, Akyurt Belediyesi’nin girişimiyle geçtiğimiz Kasım ayında Akyurt’un Kalaba Mahallesi sınırları içinde bulunan, 50 m. çap ve 7 m. yüksekliğe sahip tümülüsteki kazı Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığında, arkeologlar Mustafa Metin ve M. Okan Cinemre ile Belediyemizin 25 işçisi tarafından gerçekleştirildi.

Kazı çalışmaları iki aşamadan oluşurken birinci aşama alt taraf, ikinci aşama ise tepeden kazı şeklinde yapıldı. Daha önceden kaçak kazılarla tahrip edildiği tespit edilen tümülüste devam eden çalışmalar sırasında 2 adet Osthoteğe (Romalıların ölen kişinin cesedini yaktıktan sonra küllerini koydukları kap) rastlandı. Bunun yanında Roma dönemine ait saydam bir cam matara, parçalı bir iskelet, iskeletin çene kemiği içinde bir gümüş sikke bulundu.

Üç bölümden oluşan asıl mezarın ön odasında ise birinin taşı düşmüş iki altın yüzük ile bir altın sikke ele geçirildi. Bunun yanı sıra toprağın elenmesiyle cam, bronz, seramik ve kemik parçalarına rastlandı.

Kazıyı inceleyen Kültür Varlıkları Müdürü Murat Süslü’nün talimatıyla koruma amaçlı olarak mezarın üstü naylon örtüyle kaplanarak, daha sonra tekrar açılmak üzere kenar kısımları toprak dolu çuvallarla örtüldü. Bu arada Akyurt’un Anadolu Medeniyetleri’nin her döneminde önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.

01.01.2013 İl Gazetesi