Surların Restoresi İçin İlk Adım Atıldı

896

Tarihi surlar ile çevresinde restorasyon çalışması için ön analiz ve avan projesi hazırlanıyor. Surların röntgeni çekilecek.

İstanbul’un tarihi surlarıyla ilgili restorasyon çalışması için ilk adım atıldı. Surlara ve surların çevresinin rehabilitasyonu için ön analiz raporu ve avan projesinin hazırlanmasına başlandı. Nisan ayında tamamlanacak analiz raporu ve avan projesi sonrasında restorasyon için ihaleye çıkılacak.

KAMULAŞTIRMA

Analiz raporu ve avan projesi çalışmaları ilk olarak surların ne durumda olduğu tespit edilecek. Ardından mevsim koşulları, deprem etkisi, altyapı çalışmaları nedeniyle yıkıma uğrayan tarihi surların hangi arkeolojik çalışmalarla korunması gerektiği belirlenecek. Ayrıca, tarihi surlara bitişik veya etki altındaki yapıların tespit edilerek arındırılması için kamulaştırma ve proje maliyetleri de oluşturulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından yürütülen analiz raporu ve avan projesi çalışmaları Nisan 2013 tarihine kadar tamamlanacak. Ardından restorasyon için ihale yapılacak. Restorasyon maliyeti analiz raporu çıkarıldıktan sonra belli olacak. Tarihi yarımadanın turistik ve kültürel mirasını koruma amacıyla başlatılan çalışmanın maliyeti İstanbul İl Özel İdaresi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilecek.

07.01.2013 Sabah