3500 Yıllık Deniz Taşıtıyla Nil’e Seyahat Edilecek!

744

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi,bir ilki gerçekleştirecek ve 3500 yıllık deniz taşıtıyla Ege’den Nil’e ulaşmaya çalışacak.

Kısa adı ANKÜSAM olan Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde görev yapan bilim insanları 3500 yıl önce kullanılan bir deniz taşıtını onarıp yenileyerek dünyada ilk defa denenecek bir projeyi başlatacak.

‘Ege’den Mısır’a antik çağlarda denizler aşırı seyahat yolculuğu’ adlı proje kapsamında İzmir Urla’dan yola çıkacak olan proje ekibi Nil’e ulaşmaya çalışacak. Proje başarılı olursa asırlar önceki teknolojiye ait bir deniz taşıtıyla tarihin sırları gün yüzüne çıkarılacak.

Projeyi daha da ilginç kılacak olan kullanılacak 3500 yıllık deniz taşıtının yanında o dönemin yön bulma aletleriyle söz konusu seyahatin yapılacak olması. Proje ekibi, asırlar önce yön bulma amacıyla kullanılan aletlerin yardımıyla Urla’dan yola çıkarak Nil’e ulaşmaya ve iki bölge arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu kanıtlamaya çalışacaklar.

ANKÜSAM bünyesindeki bilim insanları asırlar önce Anadolu’nun deniz aşırı ülkelerle direkt bağlantısının olduğunu iddia ediyorlar. Onlara göre o dönemde kara ulaşımında kullanılacak taşıtlar yoktu ve insanlar hem seyahat hem de ticaret için deniz taşıtlarını zorunlu olarak kullanılıyordu. Bu durum Anadolu için de geçerliydi ve ‘Ege’den Mısır’a antik çağlarda denizler aşırı seyahat yolculuğu’ projesinin sonunda Urla’dan Nil’e ulaşılabilirse savunulan fikir de kanıtlanmış olacak.

Projenin başındaki ekip, bu yolculuğu 3500 yıl öncesine ait eski bir deniz ulaşım aracını yenileyerek ve yine o dönemde yön bulmak amacıyla kullanılan araçlardan (tarihi navigasyon) faydalanarak gerçekleştirecek.

11.01.2013 Star Gündem