Ecdada Bürokrasi

875

İstanbul’un en eski Osmanlı eserlerinden Fatih Hamamı acınacak halde. Yıllardır restorasyon için uğraşan belediye her seferinde ‘Koruma Kurulu’ndaki bürokrasiye takıldı. Bir arpa boyu yol alınamadı.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi öncesi surların hemen yanı başına askerler için yaptırdığı hamam bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki 550 yıllık hamam, 1992’de ‘korunması gereken kültür varlığı’ olarak tescillendi. Ancak bu karardaki ‘koruma’ aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü gerçekleşemedi.

YILLARCA bölgede faaliyet gösteren deri atölyeleri taşınınca atıl kalan tarihi yapı, şimdi duvarına bitişik inşa edilmiş olan barakayla kaderine terk edilmiş durumda.

15. Yüzyıl’da inşa edilen hamamı restore etmek için proje hazırlayan belediye ise her defasında bürokrasiye takıldı.

İLK ONAY ÇIKTI

Tarihi hamamın kaderini değiştirmek için ilk olarak 2009’da harekete geçen Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’ne müracaat etti. Ardından incelemeler ve arkeolojik kazılar yapıldı ve projeye onay çıktı. Zeytinburnu Belediyesi, 2011’de Rölöve, tarihi hamamın Restitüsyon ve Restorasyon projelerini hazırlayarak Anıtlar Kurulu 4 No’lu Koruma Kurulu’na sundu. Ve bürokrasinin ‘tarihi’ direnişi başladı.

BİR ARPA BOYU YOL ALINAMADI

Belediye gerekli çalışmayı yapmak için Anıtlar Kurulu 4 No’lu Koruma Kurulu’yla resmi yazışmaya başladı. Tam 20 ay süren yazışmanın sonunda projede bir arpa boyu yol alınamadı. 4 No’lu Koruma Kurul raportörleri, her defasında projeyi yerinde inceyip ‘düzeltme’ istedi. Belediye, projeleri revize etti ancak aradan geçen bunca zamana rağmen, yıkılmak üzere olan Fatih Sultan Mehmet’in hatırası hamama bir çivi bile çakılamadı.

BELEDİYE ENDİŞELİ

Kurulun onayının daha da gecikmesi halinde tarihi hamamın yıkılmasından endişe eden Zeytinburnu Belediyesi, bu defa da projede ‘düzeltme’ istenirse konuyu son çare olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na taşıma kararı alacak.

Baş döndüren yazışma trafiği

Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan tarihi hamamla ilgili yapılan yazışmalar ve kurulun cevapları baş döndürdü fakat hala bir sonuç yok;

– Fatih Hamamı Rölöve projesi 14. 4. 2011’de, Restitüsyon ve Restorasyon projeleri 02.04.2011’de 4 No’lu Koruma Kurulu’na iletildi

– Proje Kurul’a iletildikten 5 ay sonra kurul raportörü yerinde incelemeye geldi ve rölövede düzeltme istedi.

– Düzeltmelerİ yapılarak 1 ay sonra, 26.10.2011’de kurula iletildi.

– Kurul 8 ay sonra, 07.06.2012’de proje kontrolü için tekrar yerinde incelemeye geldi ve raportör düzeltme istedi.

– Düzeltmeler 1 ay sonra yapılarak, 24. 07. 2012’de yeniden kurula iletildi.

– Kurul 3 ay sonra yani 04.10.2012’de, kurul raportörü yerinde incelemeye geldi ve yine rölövede düzeltme istedi.

– Beledİye, Kurul’un istediği düzeltmeleri yaparak 25 gün sonra yani 30.10.2012’de yeniden müracaat etti.

– Kurul, bir ay sonra yani 29. 11. 2012’de yerinde incelemeye geldi ve yine düzeltme istedi.

– Projeden vazgeçmeyen belediye, son olarak 24.12.2012’de hazırlanan restitüsyon-restorasyon düzeltmelerini kurula iletti ve şimdi oradan gelecek cevabı bekliyor.

13.01.2013 Akşam