Mozaikler Çürüyor

570

AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır, Gaziantep’tekinden daha değerli mozaiklerin Konuralp Müzesi depolarında çürüdüğünü söyledi. Akçakoca’nın da turizm bölgeleri arasından çıkarıldığını hatırlatan Çakır Düzce’nin kültür ve turizm yapısı ile ilgili detaylı bir çalışma başlattığını belirtti.

“FABRİKA İNŞAATINDAN ÇIKTI”

Konuralp Müzesi deposundaki mozaiklerin bir fabrika inşaatı sırasında dozerlerle kaldırıldığını belirten Çakır bu tahribatın fotoğraflandığını dile getirerek “Şuanda müzede Antep’tekinden çok daha özel mozaiklerimiz var. Ancak depolarda çürüyor maalesef. Batı Karadeniz İznik’ten sonra en yoğun tarihi kalıntıların olduğu alanlardan. Ama tarihin iki düşmanı var. Bunlardan ilki kaçakçılar ikincisi yatırımcılar. Fabrika inşaat alanından harika mozaikler çıkmış ama dozerlerle kaldırılmış. Bunların fotoğrafları var” dedi.

“AKÇAKOCA TURİZM BÖLGELERİ ARASINDAN ÇIKARTILDI”

Akçakoca’nın turizm bölgeleri arasından çıkartıldığını söyleyen Çakır, ilçenin yeniden listeye girebilmesi için çalıştıklarını ifade ederek “Akçakoca’da 127 tane tescillenmiş bina var. Biz Düzce’nin tamamı ile ilgili bir proje hazırlayacağız.

Ne yazık ki Düzce Akçakoca turizm bölgeleri arasından çıkartılmış. Kocaali gibi bir yer turizm bölgesi. Müsteşarlık bununla ilgili bir çalışma yapıyor. Büyük ihtimalle 2013 yılında yeniden listeye alınacak” diye konuştu.

“NETLEŞİNCE PAYLAŞACAĞIM”

Çakır Düzce’nin kültür ve turizm yapısı ile ilgili detaylı bir çamışma yaptığını kaydederek “Ben Kültür Bakanlığının Komisyonunda katip üyeyim. Düzce’nin kültür yapısıyla alakalı bir çalışmamız var. Ancak şuanda detaylı bir açıklama yapmak istemiyorum. Netleştirdikten sonra kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

10.01.2013 Düzce Damla