Binlerce Yıllık Oyuncaklar Hayrete Düşürüyor

1009

Gaziantep’te bulunan bir müzede sergilenen binlerce yıllık oyuncaklar, görenleri şaşırtıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan ve Hitit dönemi dahil birçok dönemden kalan oyuncaklar, Gaziantep’teki Medusa Cam Eserler Müzesi’nde sergileniyor. Eşi benzeri olmayan oyuncakların aralarında özellikle tekerlekli oyuncaklar bulunuyor.

Görenleri hayrete düşüren müzede oyuncaklar genel olarak arabalara benzetilirken, oyuncakların binlerce yıl önce kralların çocukları için özel olarak yapıldığı tahmin ediliyor. Müze yetkilileri ise, o dönemin araç ve gereçlerini anımsatan oyuncaklar taştan yapıldığı için, günümüze kadar hasar görmeden ulaştığını söyledi.

Medusa Cam Eserler Müzesi Genel Müdürü İbrahim Halil Algın, “Müzemizde şu anda araba serimiz bulunuyor. Müzemizde bulunan en değerli eserler arasında yer alıyor. Yaklaşık olarak müzemizde 10 tane araba bulunuyor. Yaklaşık olarak tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan eski oyuncak arabalar… Oyuncak arabalar Hitit dönemine ait pişmiş topraktan ve taştan yapılmış çok değerli eserlerden bir tanesidir. Genelde Güneydoğu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’nde yapılan kazılar sonrası bulunuyor. Yaklaşık olarak 2 yıl önce bulunmuş eserler.

Gelen ziyaretçilerin ilgisi çok iyi çünkü dolapta 6 tane eski araba dediğimiz zaman, herkes yeni araba sanıyor. Ama 4 bin yıl önce yapılmış oyuncak arabalar dediğimizde hayret ediyorlar. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Müzemizde aynı zamanda arkeolojik eserler bulunuyor. Gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Müzemizde yüzde 70 cam eserler bulunuyor.

Diğerleri ise pişmiş topraktan bronz heykellerden oluşuyor. Şu anda 4 tekerlekli araçlar mevcut ama 4 bin yıl önceyi bugünümüz ile kıyaslarsak, 4 bin yıl önce oyuncak arabayı yapmak baya zormuş. O dönemde genelde kralların çocuklarına yapılmış oyuncaklar bulunuyor” dedi.

16.01.2012 Haber 7